Húsbavágó történelem

2008. 08. 21.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Egy gimnázium végzős diákjai nem értik az európai történelem egyik legsötétebb korszakát: hogyan fordulhatott elő, hogy egy karizmatikus vezető hatására jóérzésűnek gondolt emberek elfogadták polgártársaik nagy tömegének jogfosztását és elhurcolását? Hogyhogy nem állította meg senki ezt az embertelen gépezetet? Ha egyszer hasonló helyzetbe kerülnek, a diákok vajon melyik oldalt választják? Észreveszik-e, ha őket is beszippantja a mozgalom? 

 

Ezeket a kérdéseket boncolgatja Todd Strasser izgalmas regénye, melynek alapjául a középiskolai kísérlet szolgál: a Hitler-Jugend mintájára indított, jelmondatokkal, jelvényekkel és egyezményes mozdulatokkal rendelkező iskolai mozgalom. A hátborzongató történetet a mozgalmat pedagógiai céllal elindító történelemtanár szemszögéből követhetjük nyomon.

 

Jones tanár úr leírta élményeit; a történet aztán magazinokban jelent meg The Third Wave címmel. 1981-ben az alig egy hétig tartó, de az egész iskola életét felforgató mozgalom megszületésének történetéből nagysikerű (Emmy- és Peabody-díjat nyert) tévéfilm is született The Wave címmel, melyet többek közt oktatási céllal vetítettek az Egyesült Államokban.

A film története alapján Todd Strasser – fiataloknak szóló népszerű regényeivel már híres – író regényt írt. A regény Morton Rhue álnéven jelent meg.

 

Todd Strasser New Yorkban járt főiskolára, majd a Beloit Főiskolán tanult irodalmat. Ezután újságíróként tevékenykedett. Első regényét 1978-ban írta. Több film regényváltozata fűződik a nevéhez, többek között a Szabadítsátok ki Willyt! és a Jumanji is. A Hullám megírásakor már népszerű és elismert író volt a fiatalok, főleg a középiskolás diákok körében.

A regényből készült azonos című mozifilmet hazánkban októbertől játsszák a mozik. Helyszíne Németország, a kísérlet résztvevői pedig kortársaink.

    


Szerző

donna.hu



Scroll to Top