A hidegen sajtolt olajok kifejezetten hasznosak szervezetünk egészsége szempontjából, azonban a számtalan variáció közül nehéz eldönteni melyiket mire és milyen formában használjuk. Mini olajlexikonunk segítségével egy kicsit rásegítünk az olajozott működésre!
A hidegen sajtolt olajokban található telítetlen zsírsavak és vitaminok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket és könnyebben leküzdjük betegségeinket, mindemellett pedig sokkal ízletesebbé varázsolhatjuk ételeinket is. A boltok polcain számtalan olajkészítményt találhatunk, azonban sokszor állunk tanácstalanul a szebbnél szebb üvegcsék mellett: vajon melyiket mire és mikor? Ebben szeretnénk most egy kicsit segíteni, így összegyűjtöttük a legnépszerűbb hidegen sajtolt olajokat és a hozzájuk tartozó legfontosabb tudnivalókat!
Napraforgóolaj
A finomított napraforgóolaj szinte minden konyhában megtalálható, azonban hidegen sajtolt változatát kevesen használják. Az utóbbi előállításánál a napraforgómagokat nem hántolják le sajtolás előtt, így a héja alatt található vitaminok is bekerülnek az olajba. Magas vitamintartalmát sokan megemlítik, állítólag egy kávéskanálnyi fogyasztása a napi C-vitamin szükséglet felét biztosítja.
A hidegen sajtolt olajnak erős napraforgó illata és íze van, ami sokakat zavar a konyhai felhasználás során, azonban enyhe melegítés hatására ez mérséklődik.
SzójaolajAz esszenciális zsírsavak csoportjába tartozó linolsav igen magas arányban található a szójaolajban, így rendszeres fogyasztása a koleszterinértéket pozitívan befolyásolja. Lecitin tartalmánál fogva fiatalító hatással rendelkezik, szépíti a bőrt. Az olajban felfedezhető még a fito-ösztrogén is, mely az emésztés során, a bélbaktériumok átalakításának hatására a hormonális eredetű rákos megbetegedések kialakulásának megelőzésében játszik fontos szerepet.
Az olajnak erős, karakteres aromája van és bár sütés, főzés hatására jótékony ereje csökken, mégis sokan alkalmazzák a különféle konyhai eljárások során, jellegzetes aromáját hamar átadja az ételeknek. Grillezéskor a sovány húsokat és halakat gyakran szójaolajjal kenik be, ugyanis védőréteget képez rajtuk és megakadályozza a hús gyors kiszáradását.
Szezámolaj
A szezámolaj fogyasztása elsősorban a magas vérnyomásban és cukorbetegségben szenvedő embereknek ajánlott, továbbá azoknak, akik szívinfarktuson, szélütésen estek át. Lecitintartalma magas, ez jót tesz az idegeknek, javítja az emlékezőtehetséget. Mindenképpen említést érdemel a vastartalma is, mely a vérképzést segíti. Az olajban mangán és természetes antioxidánsok, sesamol és sesamolin is található, utóbbiak megakadályozzák az avasodást és gátolják a gyulladást okozó alkotóelemek szervezetbe épülését.
A szezámolaj kiváló kiegészítője az egzotikus ételeknek, aromás íze közkedvelt. Sütéshez, főzéshez is használható, de leginkább utólag adják a levesekhez, mártásokhoz, salátákhoz, így őrizve meg minden hasznos összetevőjét.
BúzacsíraolajIgen magas az E-vitamin tartalma, ami javítja a véráramlást, a szervek, izmok és szövetek anyagcseréjét, ezért gyakran „diétaolajnak” is nevezik. A szervezetnek nagyobb teljesítőképességet és vitalitást kölcsönöz, már egy evőkanálnyi fedezi a napi E-vitamin szükségletet.
A kellemes illatú, narancssárga színű olaj elsősorban a hidegkonyhai termékek előállításánál alkalmazható, a salátáknak, szószoknak jellegzetes aromát ad. Frissességét bontatlan csomagolásban nyolc hónapig őrzi meg, felbontás után érdemes hűtőszekrényben tárolni és két hónap alatt elfogyasztani.
Tökmagolaj
A tökmagolaj fitoszterin tartalmánál fogva férfiaknál a prosztata problémák, hölgyeknél pedig a gyakran előforduló hólyagbetegségek leküzdésében segít, az ezekre alkalmazott gyógyszerek egyik hatóanyaga.
Intenzív diós-fűszeres íze leginkább friss salátákkal harmonizál, de sütéshez, pároláshoz is gyakran használják, mert aromája tartós sütést követően is megmarad. Pikáns leveseket, de akár desszerteket is ízesíthetünk vele.
DióolajA búzacsíraolajhoz hasonlóan rendkívül magas az E-vitamin tartalma, ennélfogva gyógyhatása is hasonló társáéhoz, csökkenti a koleszterinszintet, a vérrögképződést és a trombózis esélyét. Gombaölő hatása közismert, de pikkelysömör ellen is sokan alkalmazzák.
A dióolaj íze könnyed, aromás, kissé fanyar, közkedvelt sütemények, krémes desszertek ízesítőjeként. Különleges ízt varázsol a salátáknak, különösen ha kevésbé savanyú ecetfajtákkal, gyümölcsecettel együtt alkalmazzák. A dióolaj leginkább a galambbegy salátával és a céklával harmonizál. Sütésre nem alkalmas, ha sülteknek szeretnénk dióízt kölcsönözni, a már elkészült ételt locsoljuk meg dióolajjal. Linolsav tartalma miatt könnyen avasodik, érdemes minél előbb felhasználni.