Mint azt már előző részünkben megtudhattad, a front tulajdonképpen nem más, mint a hideg és meleg levegő keveredése.
Frontok hatásával foglalkozó sorozatunk ezen részében azzal foglalkozunk, hogyan hat szervezetünkre a kettős frontok, hogyan viselkedünk fronthatás alatt? Miért változik meg hangulatunk, miért gyötör minket fejfájás?
Kettős fronthatás
Kettős fronthatásnál a legerőteljesebb a sympatikus és parasympatikus hatás keveredése.
Hogyan változik viselkedésünk front hatására?
Melegfront esetében levertséget, tompultságot, fáradságot érzünk. A szokásosnál nagyobb a reakció időnk, reflexünk romlik és csökken a koncentráció. Van, hogy a hidegfront élénkítően, frissítően hat a szervezetre, de koncentrációs zavarok ilyenkor is felmerülhetnek. Van, hogy belső feszültséget, ingerlékenységet okoz.
Mi miatt változik meg hangulatunk?
A légköri változások, így a frontok is, nagymértékben hatnak szervezetünkre. Nem kerüli el tehát az idegrendszerünket sem. Ezért érezzük magunkat ilyenkor más állapotban. Mely betegségeknél különösen veszélyes a front?
Kutatások, de saját tapasztalatok is bizonyítják, hogy a frontra leginkább érzékenyek és veszélyeztetettek a szív- és keringési problémákkal küszködők.
Hogyan lehet felkészülni a frontokra?
Mivel a frontok alapvetően egyénfüggők, így saját tapasztalatok illetve orvosunk tanácsai alapján figyelhetők meg leginkább. Célszerű nyomon követni az időjárás változásokat, és érdemes sűrűbben vérnyomást mérni!
Évszakonként eltérő eseményekkel jár a hideg- és melegfront, eltérő tulajdonságokkal rendelkező légtömegek érkeznek fölénk, ebből következően bizonyos körülmények is másként alakulnak (gondolok itt a nappalok hosszára, a napmagasságra stb.) A tartós strandidő a nyári időszakban egy anticiklon hatásának köszönhető, viszont ugyanez okozza a téli időszakban a légszennyezettséget, azaz ún. ködpárnás helyzet alakul ki. Ilyen esetben csak egy erős hidegfront okozhat változást, amely „kisöpri” a nyirkos, hideg levegőt, mely megülepedett a Kárpát-medencében.
Kapcsolódó anyagok:
$$2481$$