Hisz az ilyen termékeknek nem is mindig csak az árával van baj. Könnyű belezavarodni, hogy mi mire jó, miben milyen hatóanyag van. Végül ott állunk a drogériában, kezünkben nyolcféle termékkel, arcunkon a döntésképtelenség zavart kifejezésével.
Nos, hölgyeim, ha már éreztétek így magatokat, akkor talán most van néhány ötletünk, hogyan készíthetnétek egyszerű, de hatékony hajápolási termékeket a kamrában, a hűtőben és a kertben található természetes hozzávalókból.
A következőkben most megosztunk veletek néhány régi receptet, amit mi is a nagyitól tudunk. Hisz az ő idejükben még nem igazán voltak elérhetők a különböző kozmetikai cégek száz meg egy féle termékei. Így megelégedtek a természet nyújtotta gyógynövényekkel.
Mit tegyünk, ha száraz a hajunk:
Tojás sampon – 2 tojássárgáját összekeverjük egy tojásfehérjével, 1 teáskanál mézzel, 1 teáskanál citromlével (lehetőleg frissen facsarttal) és 10 ml olíva, vagy búzacsíra olajjal. A keveréket jól bedörzsöljük a hajunkba, majd langyos vízzel jól átöblítjük a hajat.
Nyír és levendula hajöblítő – ez az öblítő valójában minden hajtípusra alkalmazható, így a száraz hajra is kiváló! Egy üvegbe rakjunk 1-1 teáskanál szárított nyírfalevelet és levendulavirágot. Öntsünk rá 1 liter gyümölcsecetet ( pl.: almaecet). A növényeket 1 hétig érleljük ily módon, majd az idő leteltével szűrjük le a folyadékot! Ha ezzel elkészültünk, akkor a hajöblítőhöz adhatunk még néhány csepp levendula olajat is. Nagyon fontos: minden használat előtt 1 egységnyi elkészült hajöblítőt 2 egységnyi vízzel hígítsunk fel és 15 perc elteltével a szert öblítsük ki a hajunkból!
Mit tegyünk, ha vékony szálú a hajunk:
Henna sampon – keverjünk össze 1 tojást, 1 evőkanál rumot, 125 ml desztillált vizet és 1 evőkanál színtelen hennát! A keveréket dörzsöljük be jó alaposan, majd 1-2 perc után öblítsük ki hajunkból!
Öblítő: Csalános – 1-1 púpozott teáskanál csalánlevél, rozmaring és kamillavirág erős főzetét használhatjuk.
Mit tegyünk, ha zsíros a hajunk:
Csalán sampon
Öblítő: Kamillavirág tea, vagy csalánlevél forrázat, vagy kakukkfüves – 1-1 teáskanál kakukkfű, zsurló, zsálya és rozmaring keverékéből erős főzetet készítünk, majd közepesen meleg állapotban használjuk fel.
Mit tegyünk, ha fénytelen a hajunk:
Ecetes-csalános öblítő – 1 marék csalánlevelet fél liter vízzel leforrázunk, majd 3 órán át, fedő alatt pihentetjük Ezután a folyadékot leszűrjük,és elkeverjük 2 dl gyümölcsecettel, majd üvegbe töltjük. Használat után nem kell kiöblíteni.
Sörös öblítő – a néphagyomány szerint a sör nem csak fényesíti a hajat, hanem még növekedését is serkenti. Ezért hajmosás után öblítsük át hajunkat a sör felével, majd mossuk meg még egyszer. Ha ezzel megvagyunk, akkor a maradék sört is dörzsöljük hajunkba, amit már nem kell kiöblíteni.
Mit tegyünk, ha korpás a hajunk:
Sok esetben a korpásodást a túl sok mesterséges hatóanyag, stressz, túl gyakori hajmosás okozza. Ezen segíthet az almaecetes öblögetés, mely csökkenti a fejbőr irritációját és a viszketést. Ez esetben az almaecetet 1:10 arányban vízben kell feloldani használat előtt.
Hasonlóan jó hatással van a korpásodás ellen az oroszlánszájvirág tea, a csalánlevél forrázat és a zsályalevél tea is.
Láthatjuk, sok természetes megoldás is létezik hajunk ápolására és szépítésére, bár kétségtelen tény, hogy ezek nem is olyan jó nevűek és illatosak, mint mesterséges társaik. De ne feledjük, a szükséges hozzávalók bármely gyógynövény boltban is beszerezhetők. Ráadásul a természetes összetevők nem csak a testünket és a pénztárcánkat kímélik jobban, hanem környezetünket is!
Jó kísérletezetést kívánunk! És ha önöknek is vannak hajápolási praktikáik, ötleteik, azokat szívesen várjuk a témában!
Kapcsolódó anyagok:
$$213$$