Lakberendezés 6. – Vidéki stílus

2009. 09. 06.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Alappillére e stílusnak a mérhetetlen tisztelet a régi holmik iránt. Vannak, akik ezeket a bútorokat lomoknak tekintik és kidobják, majd a szomszédba átmenve irigykedve vélik felfedezni, hogy: jé ilyenem nekem is volt, csak kihajítottam – bezzeg ha restauráltattam volna, még ilyenebb is lett volna… A nyugalmat elsősorban a finom összhang árasztja, ami a részletek gondos összeválogatásával érhető el. Ahogy a franciák a főzésnél, úgy a vidékies hangulatra áhítozóknak is a legnagyobb odafigyeléssel kell kiválasztaniuk a hozzávalókat, tiszteletben tartva az anyagok sajátos természetét. Így az eredmény: a mérhetetlenül igényes, vidéki milliő. A színek kavalkádja alig néhányra redukálódik, amelyek között is uralkodó a tisztaságot szimbolizáló fehér – ebből is a krémesebb árnyalat. Azért fontos ez a letisztult szín, mert bőven lesznek dekorációs elemek. Meglepő módon, sok helyen visszaköszön egy erőteljesebb szín, a kék, ami mindig tartogat valami pikantériát számunkra, mert a környezetében lévő tárgyakon, egyre halványodó színek sora jelenik meg. 

Az alapanyagok szorosan kapcsolódnak a vidéki élethez, a tájhoz, és a környezethez. Régen nem volt sok választásuk a vidéken élő embereknek, hogy különféle anyagokat használjanak fel, hogy otthonukat takarosabbá tegyék, mégis sok régi, vidékies berendezésű ház maga mögé utasítaná a mostani trendeket.

Elsősorban a fa a legjellemzőbb, ebből van bőven a bútorokban, épületszerkezetekben, és a burkolatban is. A következő kézenfekvő dolog a kő, amit a belső terek padlójának burkolásában használhatunk, izgalmassá téve a szobát azzal, hogy hol találunk két ugyanolyan színű, és formájú követ? A legjobban megbecsült anyag ebben a stílusban a fém, mert az nem volt olyan könnyen elérhető a régi időkben. Mívesen megmunkált alakzatokat alakítottak ki, amiknek nem csak funkcionális, de dekorációs szerepük is volt, ezért látható helyre próbálták helyezni őket. 
A bútoroknak egyszerre kellett praktikusnak - és esztétikusnak lenniük, akár egy éjjeli szekrény esetében is. Az olyan alapdarabok elengedhetetlenek voltak, mint az egyszerű asztalok, padok, egyenes hátú konyhaszekrények, kredencek, ruhásszekrények. Azt a hangulatot keltik, hogy az idők végezetéig megmaradnak.

A textíliák egyre jobban átvették a hatalmat a lakás belsejében, mert nem hivalkodóak, nem harsányak, mégis majdhogynem főszerepük van a vidéki lakberendezésben. Mintáik hagyományosak, ami kicsi, aprólékosan kidolgozott, szimmetrikus, és romantikus ábrákban jelenik meg – például egy-egy virágos díszpárnán.

A kiegészítők viszont a mai napig olyanok maradtak, mintha minden darabot a padlásról bányásztak volna le. Megjelennek a kerámia-, az üveg-, és a fémáruk, melyek olykor már igencsak elhasználódott darabnak látszanak. Ezek után felmerül a kérdés: ez egy garzonba milyen lenne? Nem jó. Éppen ezért ha nincs lehetőség nagyobb térben játszani ezzel a stílussal, hiába próbálkozunk, a hatás elmarad. Ha mégis kipróbálnátok otthon, akkor ragadjatok ki egy-egy sarkot lakásban, és varázsoljatok egy kis vidékies oázist oda, például a konyhapolcon pár csuporral, amik alatt a nagyi keze által született csipketerítő lapul.


Szerző

donna.hu



Scroll to Top