Már volt szó az újraszületésről, utaltunk rá, hogy egyes megmagyarázhatatlannak tűnő tulajdonságainkra válasz lehet előző életünk. A reinkarnáció tanai szerint, ha a tudat nem is, de a lélek emlékszik előző életünkre. Ahogyan a gének a test tulajdonságait határozzák meg, ugyanúgy őrzi lelki struktúránk előző életünk nyomait. Eszerint előző életbeli traumák súlyos problémákat okozhatnak a jelenben. Ezt lehet orvosolni, hipnózis segítségével.
Rendkívül izgalmas dolog a hipnózis. Írók, rendezők, filmesek fantáziáját egyaránt szárnyalásra késztette a jelenség. Krimik tucatjainak volt a megoldása, hogy a gyilkosságot hipnózisban követték el, vagy a szemtanú csak hipnotizált állapotban volt képes felidézni a látottakat.
A hipnózis felhasználásának a gyógyászatban két fő területe van. Az egyik a reinkarnációs, vagy regressziós hipnózis, amivel múltbeli eseményekre − akár előző életbeleikre, józanabbak szerint csupán ködbe vesző gyermekkorunk cselekményeire − deríthetünk fényt, abból a célból, hogy egészségügyi problémáinkat orvosoljuk. De fájdalomcsillapítás céljából is végeznek - például fogászati beavatkozások esetén - hipnózist. Sokat segíthet emellett a dohányzásról való leszokásban, vagy akár az idegenyelv tanulásban is. Fontos tudni, hogy hipnózist Magyarországon kizárólag erre kiképzett orvos, vagy pszichológus vezethet, magát hipnotizőrnek, mágusnak vagy sámánnak mondó egyén nem!
Személyiségünk meghatározó jegyei lehetnek akár előző életeik lenyomatai is – állítják a lélekvándorlás hívei. Sőt, nem csak tulajdonságaink, de betegségeink, szorongásaink, fóbiáink forrása is lehet egy-egy előző életből magunkkal hozott trauma, mivel lelkünk energiateste leginkább a szomorúság és a szenvedés nyomait őrzi meg. A legerősebben a fizikai szenvedés és a szerelmi kapcsolatok lenyomata marad meg ebben az energiatestben. Sok pár jön rá, hogy nem az aktuális életükben voltak kapcsolatban egymással először, ha pedig a kapcsolatukban probléma lép fel, az előző életekbe való visszatérés segíthet feltárni az okokat.
Egy történet Carl és Martha szerelméről szól. Amikor Carl beleszeret a nőbe, akkor van épp túl Martha egy váláson. Carl másodlagos impotenciával küzd, ami azt jelenti, hogy nem minden esetben tud teljesíteni. A probléma érdekessége, hogy Carlnak mielőtt Marthaval megismerkedett, semmi problémája nem volt e téren.
A terapeuta először egy jelen életben megélt eseményt kerített elő Carl tudatából. Martha féléve vált el előző férjétől és épp Carllal töltötte az éjszakát. Reggel dörömbölésre ébredtek, Martha feldühödött exférje állt az ajtóban, és dühtől tajtékozva közölte, hogyha Martha Carllal volt, megöli a férfit. Carl nem volt még teljesen ébren, csak félálomban hallotta az eseményeket, utólag nem is emlékezett rá. Miután ez az emlék előkerült, a kezelés után a probléma megoldódni látszott, de nem teljesen. Ekkor kezdett a pár terapeuta segítségével előző életeiknek boncolgatásába.
Az első utazás a 18. század Franciaországába vitt. A regresszió során végig tudatában vagyunk, hogy akkori életeink szereplői kik a mostani életünkben. Carlnak abban az életében Martha a felesége volt, aki meghalt első gyermekük születésekor. A kicsi sem élte túl. Ekkor Carl, akit akkor Ladinnak hívtak, megfogadta, hogy soha többé nem lesz köze nőhöz.
A második regresszió a 14. századbeli Németországba vezetett, amiben az akkori Martha és Carl ellenségek voltak. A férfi a nő kezei által halt meg. Mondhatjuk, ez se kedvezhet igazán kapcsolatuk karmájának.
A harmadik hipnózis az USA-ba, 1802-be vitte vissza Carlt. Ekkor egy egyszerű földműves család sarja volt, aki az akkori életbeli barátnőjét elhagyta a szabad élet kedvéért. Legjobb barátjával, Sammel (abban az életben Martha volt Sam) egy farmon telepedett le, és vadászatból tartották fenn magukat. Egy tragikus baleset folytán, véletlenül a férfi lelőtte barátját. Hiába szaladt orvosért, Samet nem lehetett megmenteni. Barátjához intézett utolsó szavai, − mikor az a bocsánatáért könyörgött − ezek voltak: Ne érj hozzám!
Életeik során, hol az egyikük, hol a másikuk volt az áldozat, de a terápia segítségével sikerült megoldani kapcsolatuk problémáját. Életeik során látszanak az ok okozati összefüggések: németországi énje, melyben halálát Martha okozta, következő életeiben torolta meg, egyszer közvetetten, a szülésnél, egyszer közvetve, mikor lelőtte barátját. Miután szülében meghalt felesége, megfogadta, hogy nem lesz köze többé nőhöz, következő életében nem is házasodott meg.
A történet híven szemlélteti, hogy hogyan születhetünk a legkülönbözőbb helyekre és helyzetekbe életeink során, és mit okozhat egy előző létből származó trauma. Feltéve, ha hiszünk benne…