A selyem haszna

2010. 03. 20.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A selyem története időszámításunk előtt 2640-ben kezdődött. Ebben az évben egy kínai hercegnő, Xi Ling Shi véletlenül beleejtette a selyemhernyó gubóját a forró teájába. Mikor kivette onnan, akkor látta, hogy egy egész gombolyag selyem fonalat tudott belőle letekerni.

Így indult a selyem  világhódító útjára, és épültek azok a bizonyos kereskedelmi útvonalak, ahol ezt a nemes textilt szállították, a híres selyemutak.

Róma előkelőségei ugyanúgy selyemből készült ruhában jártak, mint a kínai császár. A selyemkészítés titkát az araboknak is sikerült megszerezniük. A XII. században fellendült a selyemkereskedelem a keleti és nyugati országok között, sokat köszönhetünk ebben a kérdésben Marco Polonak.

A selymet csak a szintetikus anyagok tudták kiszorítani, 1970-ig, amikor Kína méltó módon újra elfoglalta első helyét.

Miért élhet mégis ez az ősi, ámulatba ejtő anyag a XXI. században, a szintetikus textilek világában? Nem másért, mint azért, mert természet- és emberbarát, sőt különleges összetétele révén gyógyító tulajdonságokkal rendelkezik.

A selyem alkotó anyagai fehérjeszerű polimerből, fibroinból állnak, s a kollagénnel, illetve a pókhálóval vannak a legközelebbi rokonságban.

Egy darab selyemgubóból mintegy 3000 méter selyemfonal nyerhető. A kollagénnek és a selyemnek hasonló az aminosav-összetétele, ennek  köszönhetően a selyem bőrünkön nem vált ki allergiás reakciót. Így a kozmetikában is nagy sikerrel alkalmazhatják a selyemproteint.

A selyemprotein rugalmas, ám szilárd természetes anyag, amely képes 30% vizet felvenni anélkül, hogy nedves lenne, emiatt a selyemből készült ruha  és ágynemű szinte „eltünteti” a verejtéket, komfortos, száraz érzetet ad, segít a hőszabályozásban, biztosítja a bőr légzését, javítja az anyagcsere folyamatokat és a vérellátást.

Ezáltal hasznosíthatjuk jótékony hatását vérkeringési, mozgásszervi és reumás panaszok esetén is.

Sokan talán nem is sejtik, hogy a kínai selyemből készült paplan gyógyítja reumás tagjaikat, fáradt testüket.

Azok között, akik kipróbálták, sokan tapasztalhatták, hogy enyhültek izületi fájdalmaik és csökkentek allergiás tüneteik is.

A selyem a poratka allergiával küzdő betegek körében is eredményesnek bizonyult, mivel teljesen bőrbarát, és alacsony elektrosztatikusságának köszönhetően nem vonzza a poratkákat.

Gondoljunk csak bele abba, hogy életünk egyharmadát ágyban töltjük! Nagyon fontos, hogy ez idő alatt sikerüljön testileg-lelkileg regenerálódnunk, hiszen a pihentető alvás a jó közérzet és az egészség egyik fő forrása. Ehhez minimum szükségünk van egy megfelelő ágyra, matracra és takaróra, amely kényelmes, nyugodt álmot biztosít, miközben testünk hőmérsékletét télen és nyáron egyaránt 36 fokon, azaz optimális szinten tartja. Mindenkinek szívből ajánlom, hogy az ehhez szükséges kelléktárát egy újabb, selymes darabbal gazdagítsa.

- Németh Ágnes -



Szerző

donna.hu



Scroll to Top