Hiába fejlődik a technológia napról napra egyre több hatalmat adva kezünkbe a teremtés és a környezet felett, azért még mindig nem tartunk ott, hogy befolyással – legalábbis pozitívval – bírjunk például az egyik legfontosabb jelenségre, az időjárásra.
Az időjárás mind a mai napig a leghangsúlyosabb befolyásoló tényező az emberi kultúrák túlélésében. Mert feltalálhatunk bármit, lehetünk akármilyen kulturáltak és fejlettek, ha nem lesz nyári nap, mely megnövessze a búzát, táplálja a terményt, embert és állatokat, melyekből egyaránt élünk, akkor akár meg is áshatjuk a saját sírunkat, mert a sci-fikkel ellentétben az elkövetkező 20 évben még nem valószínű, hogy tömeges bolygóközi űrutazásra lennénk képesek.
Az ipari forradalom óta eltelt alig egy évszázad alatt rohamos mértékben fejlődött az emberiség, de nem feltétlenül a jó irányba. Nincs időnk, és sokszor nem is akarjuk látni a következményeit mindent felhabzsoló életmódunknak.
A Newsweek most egy olyan különszámot jelentetett meg, melyben bemutatja olvasóinak, hogy az elkövetkező években mi minden szépség fog eltűnni a bolygóról, ha nem teszünk valamit most azonnal.
Nem a politikusokon múlik, hogy lesz-e több szelektív szemétgyűjtő sziget a városunkban, hanem rajtunk. Nekünk kell kikövetelnünk és igényt formálnunk rá. Nekünk kell eldönteni, hogy mennyi felesleges csomagolóanyagot használunk el egy nap az uzsonnához, főzéshez, ajándékcsomagoláshoz…
Az is rajtunk múlik, hogy elmegyünk e megjavíttatni elromlott eszközeinket, vagy inkább minden évben új mobilt, tévét, DVD lejátszót és miegyebeket vásárolunk, behódolva az ipar és piac igényeinek, mely elvárja, hogy roskadásig fogyasszunk.
Ha ma csak teleültetsz egy virágládát növényekkel, és szelektíven kezded gyűjteni a papírt és műanyagot, máris sokat tettél azért, hogy az alábbi helyek épségben maradjanak.
Az amerikai kontinens
1. Kauai, Hawaii, U.S.A - a világ legnedvesebb pontja, mely az egyik veszélyeztetett madárfajnak is otthont ad.
2. A Karib-tenger - az állandóan emelkedő vízszint és hőmérséklet négy, már veszélyeztetett teknősfaj fennmaradását teszi kérdésessé.
3. Recife, Brazília - a fehér homokos tengerparti nyaralóhely a túlzott emberi jelenlétnek köszönhetően mára szinte teljesen elvesztette korallzátonyait. Az emelkedő vízszint pedig rendszeres árvízzel, viharral és területvesztéssel fenyegeti a várost.
4. Chicago, Illinois, U.S.A. - a szeles város 9,5 millió lakosa árvizekkel és hőhullámokkal kell, hogy szembenézzen.
5. Quelccaya Jég Sapka, Peru - a legnagyobb egybefüggő trópusi jégréteg az alatta elterülő völgyek vízellátását biztosítja. 1978 óta területének 20%-át vesztette már el. A század végére teljesen eltűnhet.
Folytassuk még?
6. Rio de la Plata, Uruguay - áradás
7. Charlevoix, Quebec, Kanada - viharok
8. Nyugati-Hudson-öböl, Kanada - felmelegedés
9. A Missisippi folyó deltája, U.S.A. - árvíz
10. Trinidad, Kuba - trópusi viharok
11. Kolumbia folyó, U.S.A. - felmelegedés, lazacok élettérvesztése
12. Veracruz, Mexikó - szárazság és árvíz teheti tönkre a helyi kávétermelést
13. Honduras - trópusi viharok fenyegetik az ország lakosságát és legfőbb export terményeit, a kávé és banán termőhelyeket.
14. Monteverde esőerdő, Costa Rica - csapadékcsökkenés, növényzet pusztulása
15. Caracas - heves esőzések és azt követő földcsuszamlások
16. Valdes-félsziget, Argentína - a bálnák párzási területén az emelkedő hőmérséklet a krillek kipusztulásával fenyeget, mely a bálnák elsődleges tápláléka.
17. Big Sur, Kalifornia, U.S.A. - erdőtüzek
18. Panama-csatorna, Panama - ivóvízhiány fenyegeti az alig 100 éve megnyitott kereskedelmi útvonalat.
19. A Battery, New York City, U.S.A. - állandó áradások fenyegetik minden évben New York Battery névre keresztelt területeit.
20. Bering-tenger, Oroszország és U.S.A. - az állandó hőmérséklet emelkedés katasztrofális hatással lehet a világ legnagyobb tengeri élőhelyére. Már most is hetekkel hamarabb köszönt be az olvadás, mint egy évszázaddal ezelőtt.
21. Amazóniai esőerdők, Brazília - 9 országon át terül el a világ legnagyobb esőerdője, melyben a világ állat- és növényvilágának 20%-át találhatjuk meg. A fakitermelés, áradások, szárazság, erdőtüzek a század közepére már a terület 30%-át pusztíthatják el teljesen.
22. Chacaltaya, Bolívia - a Chacaltaya gleccser, mely La Paz - bolíviai főváros - felett terjeszkedik 18 ezer éve, a város vízellátásának nagy százalékát adja ki. Ám az elmúlt 20 évben a gleccser 80%-a már eltűnt a hőmérséklet emelkedés következtében.
-Sebők Anna-