A termesztett dinnyefajtáknak két nagy csoportja van:
Kantalup – gerezdesek, általában élénk narancs színűek, fűszeres ízűek, kemény húsúak. Turkesztáni – sima vagy recés húsú dinnyék, nem gerezdesek, zöld színűek, kásás húsúak, édesek, de kevésbé fűszeres ízűek. A zöld húsú dinnye energiatartalma 48 kalória, kémiai összetevői: fehérje, szénhidrát, víz, rost, karotin, B1 és B2 vitamin, nikotinsav, C-vitamin, kálium, kalcium, vas, foszfor.
A sárga húsú dinnye energiatartalma 42 kalória, kémiai összetétele pedig megegyezik a zöld belűekkel, de több karotin van benne.
Az érett sárgadinnye a legfinomabb önmagában, természetes állapotában, de előfordul, hogy nem mindig elég édes, zamatos, ilyenkor érdemes gyümölcssalátához keverni.
Mindenfajta dinnye, a sárgadinnye is és a görögdinnye is kiváló vesetisztító és vizelethajtó gyümölcs. A görögdinnyének több mint 90 %-a víz, ezért léböjt kúrára is nagyon alkalmas. A kúra kimossa a szervezetből a káros anyagokat.
A kozmetikában is ragyogóan használhatjuk a dinnyét a fáradt arcbőr kezelésére. Két evőkanál összetört sárgadinnyét keverjünk össze egy tojássárgájával, és két evőkanál tejszínnel vagy tejföllel, majd kenjük fel a letisztított arcbőrre. A sárga vagy görögdinnye húsával finom, körkörös mozdulatokkal masszírozzuk meg az arcbőrt és a nyakbőrt. Ez a kezelés hidratálja, simítja, telíti a fáradt arcbőrt.
Kapcsolódó anyagok:
$$1579$$