Kellemetlen vendég: a fejtetű

2010. 04. 20.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A fejtetű (pediculus humanus capitis) egy kb. 2-4 mm hosszú rovar, amely a színét a haj színének megfelelően változtathatja. Mindig a hajban marad, és vérszívással táplálkozik, naponta 8-10 alkalommal, emiatt eléggé érzékenyen érinti, ha éheznie kell. A nőstény egyed naponta 6-8 ovális alakú, gyöngyházfény színű petét, azaz közismertebb nevén serkét rak egészen közel a hajtövekhez, és oda is „ragasztja” őket, így azok nem mozdulnak el. A fejtetvek igen szaporák, egy nőstény akár 200 petét is rakhat élete során. A petéből az utódok 1 hét alatt kelnek ki, és 8-10 nap után már maguk is képesek tovább szaporodni.

A fejtetvek közvetlen érintkezéssel terjednek. Tehát ha a gyerekek összedugják a fejüket, pusmognak, nagyon könnyen átvándorolnak a tetvek egyik hajról a másikra. Extrém esetben egymás fésűjének, sapkájának használatával is összeszedhetnek egy-két élősködőt. A gyermek hazaviszi az új „szerzeményt” és „megosztja” azt családtagjaival, így másnap testvére már úgy megy iskolába vagy óvodába, hogy ő is terjeszti társai közt a tetveket. A legtisztább családba is bekerülhetnek ezek az apró jószágok, így nem az az igénytelenség, elhanyagoltság jele, ha egy gyermek fejtetves lesz, hanem ha az is marad. Ez a kis élősködő nem válogat, korra,nemre, társadalmi pozícióra való tekintet nélkül választja ki a „táplálékforrást”.

A fejtetű vérszívás közben nyálat fecskendez a fejbőr alá, melynek hatására a viszketés csak fél óra múlva jelentkezik, addigra pedig a jószág már arrébb is mászik. Így nehéz észrevenni, ha a gyermek fejtetvet kapott. A tetvesség egyetlen tünete az állandó vakarózás, ez azonban sokszor csak a tetű megtelepedése után egy héttel jelenik meg. Célszerű minél gyakrabban átvizsgálni a gyermek haját. Az élő tetvet nagyon nehéz kiszúrni, mert gyorsan változtat helyet, viszont a serkét annál könnyebb. A legegyszerűbb módszer, ha hajmosáskor az alaposan bebalzsamozott hajat egy sűrű fogazatú fésűvel, vagy akár serkefésűvel többször előre-hátra fésüljük, majd a fésűt egy papírtörlőbe töröljük. Így amennyiben a gyermek haja tetves, az aprócska rovarok feltapadnak a papírra. Célszerű az ellenőrzést estére időzíteni, mert a tetvek éjszaka rakják le petéiket, így ha a napközben összeszedett élősködőt az esti ellenőrzéskor kiszúrjuk, megakadályozhatjuk, hogy elszaporodjon.

Ahogyan azt találóan megfogalmazták: „a rovar demokrata, de irtani kell”. Így van ez a fejtetvekkel is. A fejtetű betegséget, fertőzést nem terjeszt, viszont azáltal, hogy az ember vakarózik és felsebzi saját fejbőrét, másodlagos bőrgyulladás alakulhat ki, ami könnyen elgennyesedhet.

Nem kell megijedni, ha a gyerek letetvesedik. Egyrészt az élő tetvet egy sűrű fogazatú fésűvel viszonylag egyszerűen ki lehet szedni a hajból. Másrészt a gyógyszertárakban több hatásos tetűirtó is kapható (Pedex, Nittyfor, Nix), amellyekkel nagyon hamar meg lehet szabadulni a nemkívánt élősködőseregtől.

Az irtószerek használata pofonegyszerű. Először is meg kell mosni a gyermek haját hagyományos samponnal, majd alaposan leöblíteni. A legtöbb tetűirtó szert - melyek általában olajos alapúak - a még nedves hajba kell beledörzsölni, majd meg kell várni, míg megszárad. Semmiképpen ne mossuk le a hajról, hanem a következő hajmosásig tartsuk rajta. Az egész művelet alatt figyeljünk arra, hogy a szer szembe ne kerüljön, mert könnyen kötőhártyagyulladást okozhat. Ezek a szerek következő hajmosásig megőrzik hatásukat és elpusztítják a tetveket és a serkéket egyaránt. Az így elpusztult élősködőket és petéket el kell távolítani a hajból. Ennek legegyszerűbb módja az ecetbe mártott fésű vagy a serkefésű.

Abban az esetben, ha a fejbőrőn kialakult a sebes bőrfertőzés, a tetűirtó szereket nem szabad használni. Ugyancsak tilos alkalmazni őket terhes anyáknál, szoptató kismamáknál, valamint fél évnél fiatalabb babáknál. Ilyenkor jelent segítséget a serkefésű, ami egy olyan sűrű, fémfogazatú fésű, mely rendszeres és alapos használatával a serkék a tetvekkel együtt kifésülhetőek a hajból. Amennyiben a fejbőr sérül, mindenképpen célszerű orvoshoz fordulni.

A megelőzés része a gondos fejmosás, hajápolás, valamint a rendszeres ellenőrzés is. Abban az esetben, ha azt halljuk, hogy gyermekünk óvodájában, iskolájában több gyermek is tetves lett, szerezzük be és használjuk a tetűirtó szereket, mert az ezekkel ápolt hajat a kis élősködők gondosan elkerülik. A gyermekközösségekben egyébként a védőnők is rendszeresen ellenőrzik a gyerekeket.

Nagyon fontos, hogy ha a gyermek mégiscsak elkapja a fejtetűt, ne titkoljuk el az óvónő, illetve a tanító elől, mert egyhamar lefertőzheti minden társát. Emellett pedig amennyiben hajvágásra kerülne sor, mindenképpen jelezzük a fodrásznak a fejtetvesség tényét, nehogy a többi vendégét lefertőzze.

Nagyon fontos megemlíteni, hogy a tetvek megtalálhatóak a ruházaton, az ágyneműben, játékokon, szőnyegben, bútorhuzatokon. Így nemcsak a gyermek fejét kell kezelni, hanem ezeket is meg kell szabadítani a kis jószágoktól. Amit csak lehet, ki kell mosni 60 °C-on. Amenyiben valami vízzel nem tisztítható, mosógépben nem mosható, azt egy lezárt tasakban kell tartani legalább egy hétig, így a rajta levő tetvek elpusztulnak. Ezek az élősködők nem bírják a hideget sem, így ami befér, illetve betehető a mélyhűtőbe, annak ott a helye legalább egy napon át. A szőnyeget, bútorhuzatot alaposan ki kell porszívózni, tisztítani. Egyes tárgyakat, például a fésűt alkohollal is lehet fertőtleníteni.

- Bea -



Szerző

donna.hu



Scroll to Top