Mennyit késhetek?

2010. 07. 09.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Ha randira megyünk, egyszer kijátszható a „dugó volt a városban” kártya, de ez nem lehet kifogás egy üzleti találkozón. Ha otthonról késünk, annak komoly következményei lehetnek, főleg ha vendégek várnak ránk.

Kezdjük a randevúval. Él a köztudatban az a felfogás, hogy egy lány vagy nő akkor érdekesebb, ha megvárakoztatja egy keveset a partnert. Ezzel az elérhetetlenségét mutatja, és felkorbácsolja a férfi vágyait. Lehet a filmekben vagy nyugaton így tesznek, de nem érdemes nekünk is így eljárni. Késni minden esetben illetlenség. A férfinak kell hamarabb érkezni 5-10 perccel, felmérnie a terepet és várni a lányra. Ha a lány késik, azt el kell nézni, persze kellemetlen helyzetbe nem szabad hozni a várakozó félt. 30 percnyi várakozás után, ha nem kapunk semmilyen információt a hollétéről, fel lehet állni és el lehet indulni az ajtó felé. De egy óránál többet nem érdemes várakozni, akkor már nagyon csekély az esélye, hogy a kedves megjelenik. Viszont ez nem érvényes, ha a férfi késik. Durva udvariatlanságnak számít, ilyenkor nem szabad várni rá túlzottan sokat, még az előbb említett fél órát sem. Ha fontosak vagyunk neki, a következő randin már időben ott lesz és még engesztelő ajándékot is fog hozni. Ha krónikus késővel állunk szemben, akkor hagyjuk az egészet, vagy próbáljuk ki, hogy a megbeszélt idő után érkezünk mi magunk is, remélve végre nem késik el.

Egy kicsit komolyabb vizekre evezve, az üzleti életben nagyon fontos szabálya van mindennek, ez alól nem lehet kivétel a késés sem. Pontosítok, ne is késésről beszéljünk, mert az minden helyzetben megengedhetetlen, hanem a pontosságról. Ez adja az első benyomást az illetőről. Megvárakoztatni a partnert, vagy a főnököt semmiképp sem szabad. Ez mind a két félre értendő, de aki magasabb beosztásban van, az kivétel. Nála belefér pár perc késés, lehetséges, még az előző ügyféllel tárgyal. Ezen át kell siklani. A protokoll megkülönböztet alkalomtól függően percnyi pontosságot, megengedett késést, és meghatározott időpontok való közti megjelenést.

A percnyi pontossággal megjelenést főként tárgyalásokon használják. Egyik félnek sem illik a megadott időpont után megjelenni. Megengedett késés a nem ültetéses jellegű étkezésnél engedhető meg, illetve ha a vendég messziről érkezik, és előre be is jelenti késését. A meghatározott időpont közötti megjelenés pedig az, mikor a meghívó a kezdést és a befejezést is megjelöli. Érdemes a kezdést követően 20 perccel érkezni és a befejezés időpontjánál pár perccel hamarabb távozni.

A pontosság mellett legalább ennyire befolyásoló a korai érkezés is. Ilyenkor azt szűri le a fogadó fél, hogy az illető tapasztalatlan, vagy önbizalomhiánnyal küszködik. 5-10 percnél nem érdemes korábban érkezni, hisz a megbeszélt időnél hamarabb úgysem kerül az illető sorra.

Otthonról elkésni a lehető legrosszabb. Egy idegen véleménye kevésbé fontos, de ebben az esetben tudja már az illető, mi vár rá. Menthetetlen a helyzet, ha rokonok látogatnak a családhoz és nincs időben otthon az egyik fél. Ez legtöbbször a férj játssza el, például "éppen bent kellett maradni a munkahelyen", vagy "hatalmas sor állt a postán" szöveggel. Amit ilyenkor nem szabad: hazudni! Hisz a párja úgyis rájön a turpisságra, és a füllentés több problémát szül, mint amennyit a késés maga. Másik formája a családon belüli késésnek, mikor a gyerek nem jelenik meg időben. Ennek a módja az lenne, hogy telefonon felhívja szüleit és elmondja miért nem ér haza időben, vagy elkéredzkedik. Persze ez pár rosszul sikerült kéredzkedés után megszűnik, majd a telefont felvenni is luxussá válik. Őket a retorziók csak jobban felhergelik, így óvatosan kell bánni a fenyítéssel, nehogy az ellenkezőjét érje el vele a szülő. Mert tudjuk, hogy ha a szülőnek „fehér”, akkor a gyereknek legtöbb esetben „fekete”.

A pontosság rokoni látogatáskor is igen fontos. Itt érkezhetünk 10 perccel előbb vagy később, de nem szabad azzal fölbőszíteni a vendéglátót, hogy egy órával hamarabb megérkezünk, és még egy szál alsóban találjuk őt. Lehet a vendégnek ez igazán humoros, de a látogatás hangulatára rányomhatja a bélyegét. Ugyanolyan bosszantó, ha fél óránál többet késik valaki, mert lehet, nem ér rá az illető egész nap. Ha ebéd vagy vacsora is várja, akkor pláne pontosságot igényel, mert az ételt újra kellhet melegíteni, ez pedig a plusz energián kívül, plusz idegeskedéssel is jár. A távozás idejére is figyeljünk. Hiába mondja a vendéglátó, hogy maradjunk nyugodtan, nem zavarunk, a legtöbb esetben ez csupán udvariasság. Érdemes megkérdezni van-e még programja mára, vagy mi az esti rutinjai, nehogy megzavarjuk benne.

Akárkihez is igyekszünk, legyen az ismerős vagy még sosem látott személy, tartsuk be ezt az alapvető etikettet. Nem jó érzés, mikor a várakozás egy ponton átlép türelmetlenségbe. Ez megváltoztatja mind a két fél kedvét, és hozzáállását, persze nem pozitív irányba. Mindez elkerülhető, csupán előre kell gondolkodunk.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top