Ősi városok nyomában

2011. 01. 05.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Egyszer volt, hol nem volt, valamikor réges-régen az emberiség felhagyott a vándorlással, kis falvakba tömörült, majd ezek közül jó néhány hatalmas várossá, akár egy-egy, mára már letűnt birodalom központjává nőtte ki magát. Elevenítsük fel most ezeket az ősi városokat, kultúrákat és a tudásunkat róluk, játékosan, amolyan utazós kvíz formában.

1)      Melyik birodalom központja volt a Mexikóban található Chichen Itza?

a, Azték

b, Maja

c, Olmék

2)      Melyik ősi város épült a Tiberis folyóra?

a, Athén, Görögország

b, Kairó, Egyiptom

c, Róma, Olaszország

3)      Ma melyik országban található Mohendzsodáró?

a, Afganisztán

b, India

c, Pakisztán

4)      A felsoroltak közül melyik a legöregebb folyamatosan lakott város?

a, Addisz-Abeba, Etiópia

b, Jerikó, Ciszjordánia

c, Peking, Kína

5)      Melyik országban található Timbuktu?

a, Mali

b, Nigéria

c, Szudán

6)      Melyik egyiptomi város van a legközelebb Thébához?

a, Alexandria

b, Kairó

c, Luxor

7)      A híres-neves mezopotámiai város, Babilon melyik mai ország területén található?

a, Irán

b, Irak

c, Afganisztán

8)      Türosz, az ősi föníciai város ma melyik ország területén fekszik?

a, Izreal

b, Libanon

c, Szíria

9)      Melyik ősi városban található a Sziklamecset?

a, Bagdad

b, Damaszkusz

c, Jeruzsálem

10)  Melyik mai ország területén található az egykori Maurja Birodalom javarésze?

a, India

b, Irán

c, Banglades

Megoldások:

1 – b,

Chichen Itza a Maja birodalom központja volt, 500 körül alapították, majd a 10. században a toltékok elfoglalták. Végül a két nép szövetségre lépett, Chichen Itza birodalmuk fővárosa lett. A város egyik legismertebb építménye a hódító spanyolok által El Castillónak (kastély) elnevezett, 365 lépcsőfokkal rendelkező piramistemplom, ahol annak idején emberáldozattal is tisztelegtek a tollas kígyóisten, Kukulkán előtt.

2 – c,

A valamikor szinte egész Nyugat-Európát, Afrika és a Közel-Kelet egy részét is az uralma alá hajtó Római Birodalom központja a Tiberis partjának hét dombjára épült, a hagyomány szerint i.e. 753-ban Romulus és Rémus alapították. A történettudomány szerint pásztorkodással foglalkozó közösségeknek köszönheti létrejöttét. Akárhogy is volt, a világ valaha létezett leghatalmasabb birodalmának központja lett, melynek még a mai napig is a csodájára járunk.

3 – c,

Az UNESCO világörökség részét képező Mohendzsodáró az Indus-völgyének egyik legnagyobb települése volt. Az i.e. 2500-ban épült város valóságos mérnöki csoda, mondhatni évezredekkel megelőzte a korát, hasonlóval majd később csak Rómában találkozhattunk. Házai egyforma agyagtéglából készültek, elrendezése sakktábla-szerű volt és még illemhelyekkel meg a hozzájuk dukáló csatornahálózattal is rendelkezett!

4 – b,

Jerikó a világ egyik legrégebben lakott városa, már Krisztus előtt 9000-ben is éltek itt emberek. Történelme során többször is elpusztult, majd újraépült. 1325-ben bekövetkezett első összeomlása a bibliai hagyományban is megtalálható, az izraeli törzsek korai bevonulásával hozzák kapcsolatba.

5 – a,

Timbuktu a 14-15. században gazdasági főútvonal, a Szaharát átszelő tevekaravánok végállomása, valamint iszlám vallási és oktatási központ volt. A legenda szerint az itteni matematikusoknak köszönhetjük a nulla fogalmát.

 

6 – c,

Az ókori egyiptomi város területe többé-kevésbé egybeesik a mai Luxorral. Közelében olyan nevezetességek találhatók, mint a karnaki és a luxori templom, a Királyok völgye, a Királynék völgye, valamint Hatsepszut halotti temploma.

7 – b,

Az időszámításunk előtti 18-19. században alapított nagyváros mára már csak romokban őrzi egykori fényét. Régóta, az i.e. 4. század óta nem lakják, így nem csoda, hogy az enyészeté lett, pedig itt volt az ókori világ egyik csodája, Szemiramisz függőkertje, valamint az Istar kapu is az itteni mesterek munkáját dicséri. A város még Nagy Sándort is magával ragadta, itt rendezte be fővárosát, igaz, rombolni is rombolt benne, ő bontatta le a sokak szerint a bibliai Bábel tornyát megihlető toronytemplomot, az Étemenankit.

8 – b,

Türosz Libanon fővárosától, Bejrúttól 80 km-re fekszik a Földközi-tenger partján. Habár ma is nagyváros, igazi fénykorát az ókorban élte, Fönícia legjelentősebb városállama volt. Többek közt azt is regélik róla, hogy itt készítettek a világon először lila festéket.

9 – c,

Jeruzsálem óvárosának a szívében található, a város egyik jelképe az iszlám négy csodája között is megtalálható mecset. Az alapjául szolgáló sziklát a muszlimok és a zsidók is szentnek tekintik. A mecset i.sz. 685-691 között épült, az iszlám első monumentális építményeként tartják számon.

10 – a,

A Maurja Birodalom tekinthető az ókori indiai civilizáció első nagy virágzásának. Gazdasága és kereskedelme egyaránt fejlett volt, legismertebb uralkodója Asóka, aki megbánva hódításai során elkövetett vérengzéseit áttért a buddhista hitre, amit birodalmában kötelező államvallássá is tett.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top