A hőmérő higanyszála már most a 25 fokot verdesi, homlokunkon izzadságcseppek jelennek meg és félve gondolunk arra, mi lesz majd júliusban. Kiszáradt torkunk frissítő után kiált, csillapítsuk hát szomjunkat egy jó nagy pohár szörppel, ráadásul olyannal, mely visszahozza gyermekkorunk hangulatát!
Őszintén szólva a „szürcsölj szörpöt” felszólításra konyhámban jobbára csak boltban kapható üdítőitalok sorakoznak fel, azonban azt is tudom, hogy ezek íze nyomába sem ér annak, amit anno nagymamám gondos kezei készítettek, hol bodzából, hol málnából. Mivel a konyhatündér jelzőt még nem tudhatom magaménak, így egy szakavatott háziasszonyt, Juhászné Erzsikét kértem meg, legyen a segítségemre és állítsunk össze egy olyan üdítő finomságot, amivel visszahozhatom gyermekkorom emlékeit és amit természetesen a Donnákkal is megoszthatok.
„Hosszú évek óta készítek szörpöket és bár gyermekeim már rég felnőttek, még mindig évről évre megdézsmálják a télire gondosan elraktározott üdítőkészletemet.” – árulja el Erzsike, miközben a szépen összerendezett családi receptek között válogat. A repertoár igen nagy, de velem mégis egy olyat oszt meg, ami nem került a papírokra és igazi kincsként őrzi. Tollat ragadok és jegyzetelek, hogy semmilyen fontos információról ne maradjak le: mégiscsak életem első szörpéről van szó!
„A szörphöz általában málnát, vörös szilvát, epret, parasztmeggyet szoktam elegyíteni, de bármilyen lédús gyümölcsből ideális, ami éppen a rendelkezésre áll. A hozzávalók előkészítése után (tisztítás, magozás) a gyümölcsöket cukorban állni hagyom jó pár órát, időnként megkeverem. Egy kiló lédús gyümöcshöz kb. fél kiló cukrot mérek, természetesen az arányokat megtartva ez tetszés szerint növelhető, csökkenthető” – avat be titkába Erzsike, a lapomra pedig szépen sorjában kerülnek fel az újabb és újabb információk.
A cukros gyümölcspihentetés után az elegyet át kell kicsit forralni, majd botmixerrel vagy turmixszal összetörni. Ez képezi az alapot, amiből aztán tetszés szerint hígítva szörp vagy üdítő nyerhető, sőt egy kis tartósítószer hozzáadásával vagy dunsztolással akár télen is élvezhetőek lehetnek a nyár ízei.
„Ha üdítőt készítek, akkor általában előzőleg felforralt, citromos vízzel hígítom a gyümölcsszörpöt, így még zamatosabb ízt nyerek. A család egyenesen imádja!” Látva a konyhapolcán hadrendbe állított szörpösüvegeket, tele az isteni gyümölcsnedüvel, ezt fenntartás nélkül el is hiszem neki. Már sem papírra, sem receptre nem figyelek, csak nagyot kortyolok az Erzsike által készített hűsítő italból és elmerülök abban az ízvilágban, mely régmúlt időket idéz fel…
Pitypangszörp
Hozzávalók: 2 marék pitypangvirág 1 kiló cukor fél citrom leve 1 liter víz A pitypang virágát alaposan megmossuk, majd a vízzel együtt egy edénybe helyezzük és egy éjszakát állni hagyjuk. Másnap lassú melegítés után hozzáadjuk a cukrot és a citrom levét, odafigyelve, kevergetve egy órán át a tűzhelyen hagyjuk, de forrnia nem szabad, csak egy kicsit gyöngyözzön a teteje.
Az ízletes és különleges szörp gyógyhatással is rendelkezik, elsősorban az emésztés és a máj munkájának elősegítésére ajánlják.