A 10 legfontosabb kérdés a szőrtelenítésről

2008. 03. 07.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Az Aesthetica Orvosi Központ a lézeres szőrtelenítést ajánlja, ami néhány hónapig tartó kezelés-sorozat, ám utána elfelejthetjük a nem éppen kellemes szépülési praktikákat.

1. Melyik szőrtelenítési módszer a leghatékonyabb?

A szőrtelenítés a szépségápolási teendők közül az egyik legkellemetlenebb eljárás, a nem kívánt szőrzet eltávolítása sokak számára egész életen át tartó „ádáz küzdelem”. A hagyományos megoldást nyújtó gyantázás, borotválás, illetve különböző szőrnövekedést gátló krémek használata ideiglenes, hiszen napok, hetek múltán a szőrnövekedés újra beindul. Hatékonyabb megoldást kínálnak a lézeres és villanófényes (IPL) kezelési típusok. Mind a lézeres szőrtelenítés, mind az IPL-eljárás fényalapú technológia, amelyet kizárólag egészségügyi képzettséggel rendelkező személy végezhet, így kerülendő azok kozmetikákban való használata.

2. Létezik végleges szőrtelenítés?

Az Aesthetica az amerikai Lumenis által gyártott Light Sheer diódalézerrel dolgozik, amely egyedülálló Magyarországon. A kezelés során a lézersugarat célzottan juttatja el a szőrtüszőbe, ahol a festékanyagot (melanint) termelő sejtekkel együtt magát a szőrtüszőt is elpusztítja, a sejtek nem termelődnek újra, így azt mondhatjuk, hogy a kezelés hatása végleges. A diódalézer kifejlesztésekor több kutatást is végeztek: 500 résztvevő teljes arcán, 500-nak pedig különböző testrészein alkalmazták a 8 alkalomból álló lézeres kezeléssorozatot. Az eredmények szerint 5-6 kezelés után az adott területen a szőr 70-80 százaléka eltűnt, és nem is nőtt vissza, további 1-2 kezelés alatt pedig a teljes szőrzet megszűnt.

Lézeres szőrtelenítés előtt
3. Miért hatékony a lézeres szőrtelenítés?

Az IPL-lel ellentétben a lézer célzottan, lényegesen kisebb területen alkalmazható, éppen ezért a melanint termelő sejteket és a szőrtüszőt nagyobb energiával éri el, így biztosítva azok elpusztulását. A diódalézer mélyebbre jut el, hatása biztosabb, az egyszer kezelt szőrtüszőkből többé nem nő szőr.

Az eljárás során a bőrbe juttatott lüktető fény kevésbé árt a hámszövetnek, és a speciális fej egyben hűti is a bőrt. A dióda lézerrel történő megvilágítás hatására a kezelt területen 1-2 hét elteltével kihullanak a kezelés idején aktív szőrszálak, amelyek a későbbiekben sem növekszenek többé, helyükre csak pihék nőnek. A kezelés hatása tehát ilyen értelemben végleges. Azonban a szőrszálaknak csak kisebb része van egyszerre aktív fázisban. A nagyobb rész nyugalmi fázisban várja, hogy életre kelhessen. Az éppen nyugalmi (alvó) fázisban lévő szőrszálak nincsenek a bőr felszínén, így a lézersugár nem éri azokat, ezért ezekre a szőrszálakra nem lehet hatásos a kezelés. Emiatt kell a kezelést több alkalommal elvégezni. Minden egyes kezelés után egyre hosszabb idő elteltével jelentkeznek újabb szőrszálak, amelyek egyre ritkábbak és gyengébbek.

4. Milyen területeken hatásos a lézeres kezelés?

A lézeres szőrtelenítéssel kezelhető terület gyakorlatilag a test teljes területe. Nőknél a hónalj, bikini vonal, láb mellett gyakori az arc, kar, intim testrészek szőrtelenítése is. A férfiaknál leggyakrabban kezelt testrészek a mellkas, a hát, az arc, a tarkó. Az Aesthetica nem vállalja a szemöldök kezelését, hiszen a beavatkozás veszélyezteti a szem épségét, a szemöldök közötti terület viszont kezelhető.

5. Kiknél hatásos a lézeres szőrtelenítés?

A lézeres szőrtelenítés igazán a sötét szőrszálakkal rendelkezőknél hatásos. A nem pigmentált szőr (ősz, szőke, vörös) ugyanis csak kisebb mennyiségű energiát tud felvenni, ami nem biztos, hogy elég a szőrtüszők elpusztításához. Szintén fontos, hogy a bőr a kezelendő felületen a lehető legvilágosabb színű legyen. Ellenkező esetben a bőr pigmentjei is elnyelik az energiát, így egyrészt a szőrszálak kevesebb energiát vesznek fel, másrészt pedig megégnek, és megpirul a bőr. Leginkább tehát a világosabb bőrű, sötétebb szőrszálakkal rendelkező páciensenél hatásos a kezelés, de tanácsos szakértőkhöz forulni, hogy megtudjuk, milyen kezelést ajánlanak.

6. Mikor ne alkalmazzunk lézeres kezelést?

Az Aesthetica terhesség idején a lézeres kezelést nem ajánlja, a szoptatás időszakában pedig – a fokozott hormontermelés miatt – a kezelés nem fogja elérni a kívánt eredményt, így kismamáknak csak a szoptatást követő időszakban ajánlott a lézeres szőrtelenítés. Bár hormonzavar esetén elvégezhető a végleges lézeres szőrtelenítés, de fennáll a veszély, hogy a kezelés után nem csak pihék fognak nőni a kezelt területen, hanem szőrnövekedés is tapasztalható. A tetovált területet nem szabad kezelni, ugyanis a tetoválás extra festékanyagot tartalmaz, így miután a lézersugarat vezeti a tetoválás festéke, ezen a területen a bőr megéghet.

7. Hogyan érdemes felkészülni a kezelésre?

A szőrszál akkor van a kezelés szempontjából ideális állapotban, ha néhány milliméternyire kinőtt, de még nem feküdt el a bőrön. Kezelés előtt kerülendő a gyantáztatás, ideális megoldást a borotválás jelent. A lézeres szőrtelenítést megelőző 2 hétben kerülni kell az erős napfényt, így csak a kezelést követően ajánlott ismét a napozás és a szolárium. A kezelést megelőző napokban testápolók fokozott használatával rugalmasabbá válik a bőr, az aktív kozmetikai kezelés a lézer előtti napokban az arcon szintén segít, ám a kezelés napján már nem tanácsos használatuk.

Lézeres szőrtelenítés után

8. Lehet nyáron is lézeres szőrtelenítést végezni?

A lézeres szőrtelenítés egy kitartást igénylő kezeléssorozat, és mivel egyes kezelések között 6-8 hétnek kell eltelnie, általában 1-2 alkalommal napsütéses időben is sor kerülhet a kezelésre. A kezelés előtt és után 2 héten át nem ajánlatos a napozás, a szolárium, de megfelelő faktorszámú fényvédő krém használatával nyugodtan kimehetünk az utcára rövid szoknyában vagy topban.

9. Mennyi ideig tart és fájdalmas-e a kezelés?

Az, hogy mennyi ideig tart alkalmanként egy-egy kezelés, függ a kezelni kívánt terület méretétől és a szőr sűrűségétől, de egy lézeres szőrtelenítő kezelés nem tarthat tovább másfél óránál. A kezelések között testrésztől függően 6-8 hétnek kell eltelnie, de ez a szőrnövekedés intenzitásától függően 8-12 hét is lehet. Az Aesthetica által ajánlott kezeléssorozat 8 alkalomból áll. Már egy-két alkalom után is jelentős változás tapasztalható, de még nem teljes az eredmény. A lézeres – ahogyan a villanófényes - szőrtelenítés nem teljesen fájdalommentes: változó, hogy ebből ki mit érez, de a legtöbb ember számára minimális kellemetlenséggel jár.

10. Mi a teendő a kezelést követően?

A kezelés utáni első 2 hétben az elhalt szőrszálak kihullanak. Ezt a folyamatot nem szabad siettetni. A kezelést követő első 2 hétben kerülendő az erős napsugárzás, szoláriumozás, hiszen ekkor még fennáll a megégés veszélye. A kezelések között lehetőség szerint csak borotvával szőrtelenítsünk, fokozva ezzel az el nem pusztított szőrszálak növekedését. A kezelést követően a bőr kipirosodhat. Utókezelésként hűsítő és nyugtató krém használata ajánlott, de a hideg borogatás is hasznos. Ha a pirosodás nem múlik el, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni.

Kapcsolódó anyagok:

$$263$$

$$335$$ 

$$355$$

$$404$$



Szerző

donna.hu



Scroll to Top