Anya, én már nem vagyok kisbaba!

2009. 08. 18.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
A középiskola kezdete az első vízválasztó pont egy gyerek életében, a felnőtté válás útján. Már pontosan tudja, és érzékeli, hogy mi történik vele. Megismeri az elválás fogalmát – „hátrahagyja” általános iskolás barátait, vagy ha kollégiumba kerül, akkor bizonyos tekintetben a szüleit is –, és megérti azt is, hogy egy teljesen új fejezet kezdődik az életében. Van, aki kalandnak fogja fel, mások pici szorongással tekintenek az ismeretlen felé. Mindkettőnek ugyanaz a vége: meg kell tanulnia a gyereknek felvenni a ritmust, be kell illeszkedjen egy új közösségbe, rá kell, jöjjön, ki is ő, mit is akar az élettől.  Ami lássuk be, nem is olyan egyszerű feladat. Pláne aggódó szüleivel a nyakában. Kamaszlélek A gyerek a legsérülékenyebb időszakába kerül azzal a lendülettel, ahogy belép a középiskola kapuján. Nem a megszokott arcokat látja maga körül, mindenki idegen, a tanárok, az osztálytársak, az osztályterem, meg úgy általánosságban minden. Ráadásul „nagy nyolcadikosból” újra „kis elsős” lesz, a nagyon öntudatosból kissé félszegebb. Egyik gyerek a terembe lépve azonnal csacsogásba kezd, mások inkább meghúzódnak egy sarokban, és figyelnek. Előfordul az is, hogy a gyerkőc valamelyik általános iskolás barátjával kerül egy osztályba, ez persze sokat segít a kezdeti izgalom áthidalásában. Viszont nagyon fontos az, hogy ezzel ne szigetelje majd el magát a többiektől a későbbiekben, bátran ismerkedjen, és nyisson az új „arcok” felé is.
A középiskolás  évek lesznek azok, mikor a gyerek megtanulja az otthonról hozott értékrendet „összeilleszteni” a saját elképzeléseivel, melyben fontos szerepet kapnak az új élmények és az új emberek. Évekig tartó folyamat veszi kezdetét, amiben mindennapos kérdéssé válik a kamasznak, ki is ő valójában, hol a helye, és jó úton halad-e. Fontossá válik, hogy már nem csak a szülei szemével akarja látni a helyzetet, hanem a sajátjával is. Persze ez veszekedések, és viták sorát hozza magával. Érzelmi és hangulati ingadozások következnek, ami miatt sok szülő kétségbe is esik, néha persze nem alaptalanul. Ebben a zűrzavarban, ami a gyerekben lejátszódik, olykor okuk van a szülőknek az aggodalomra, mert könnyen eshet a gyerek a mértéktelen alkoholfogyasztás vagy a droghasználat hibájába, de komoly étkezési zavarok is előfordulhatnak némely tini esetében.  Tanulmányok Valószínűleg a gyerek már érdeklődési köre alapján választotta az iskolát, a tagozatot, ahová felvették. Könnyen előfordulhat azonban, hogy, megváltozik az elképzelése, és váltani szeretne. A szülők ilyen esetben fellángolásnak is értékelhetik a dolgot, de ha a gyerek szándékai komolyak, akkor semmi képen sem szabad a közismert mondattal reagálni: „ha már elkezdted fiam, akkor fejezd is be!” Sokszor bizonyulhat jó döntésnek a fakultáció-váltás.
 
Az első  évben azt tapasztalja sok szülő, hogy a gyermeknek leromlik a tanulmányi átlaga. Ennek persze számos oka lehet, de leginkább az, hogy más a követelmény rendszer. Ami persze szintén újdonság a gyerkőcnek, de idővel és kellő igyekezettel hamar elsimítható. Megoldásként szóba jöhet a korrepetálás, vagy a tanulási módszerek megváltoztatása is – de mindig segítő szándékkal közeledjünk az ilyen problémákhoz, és azt közöljük gyermekünkkel, hogy „milyen lusta vagy, pedig most már nagyon kell tanulnod!”. Próbáljuk megérteni, hogy nem egyszerű dolog a középiskola elkezdése! Barátság  és szerelem Ki ne emlékezne az első szerelem mindent elsöprő erejére? Amikor nem létezik semmi, és senki, csak Ő és Én. A legtöbb szülő – leginkább lányok esetében – legszívesebben bezárná a gyerekét, hogy csak a tanulással foglalkozzon, semmi mással. Persze ez nem kivitelezhető, és értelme sincs túl sok. A nem szívesen látott új barátokra, társaságokra nyilvánvalóan ugyan ez vonatkozik. A baj az, hogy a szülő egy óvatlan pillanatban nem figyel, és a gyerek, minden tiltás ellenére, úgy is árkon-bokron túl lesz. „Egyszerűbb” egy szabályrendszert felállítani, az új helyzet „új gyerekéhez” mérten kialakítva. Meddig lehet kimaradni otthonról, mi az elvárás ennek fejében. A megfelelő kommunikáció mindennél fontosabb. Mégis csak jobban alszik a szülő – ha nem is sokkal –, amikor tudja, hol kóborol éppen a csemetéje. Hogy át is lehet vágni a szülőt? Nos igen. De ha a gyerek látja, hogy anya és apa megértőbb, hálás lesz ezért, és igyekezni fog nem visszaélni a megszerzett bizalommal.
Arról nem is beszélve, hogy az igazán remek barátok, és az újdonsült szerelem, a legjobb irányt mutathatja és a legnagyobb támaszt, adhatja a kamasz középiskolás éveinek, vagy még annál tovább is.


Szerző

donna.hu



Scroll to Top