Gyermekek számára leginkább alkalmas tészták a gyümölccsel töltött rétes, a gyümölccsel vagy gyümölcsízzel készített élesztős tészta és lekváros, vagy mákos, vagy diós teljes kiőrlésű főtt tészta. Ezekből, ha a szükségesnek jelzett élelmi anyagokat elfogyasztotta, ebéd vagy vacsora végén, akár naponta is ehet a gyermek.
A tojás, mint külön étel, nem feltétlenül szükséges, azonban a tészták elkészítésénél nehezen nélkülözhető. Kívánatos, hogy a gyermek hetenként 1-2 tojást elfogyasszon, lényegtelen, hogy milyen alakban. Egész tojást, a második életév betöltése előtt csak kellő óvatossággal adjunk, mert egyes gyermekek a tojásfehérjére érzékenyek. 7-8 hónapos kor előtt semmilyen esetben sem szabad tojást adni.
A hús, és száraz hüvelyesek mennyisége feltétlenül korlátozandó. Kétéves kor előtt húst csak összevagdalva, vagy darálva keverjük bele a kicsi főzelékébe. Hetenként két-háromszor egy-két kávéskanálnyi a megfelelő mennyiség, különösen akkor, ha a többi napon májat, vagy tojás sárgáját kap a kisgyermek.
Iskoláskorú gyermeknek ebédre hetenként akár ötször, vacsorára, akár háromszor adhatunk húst vagy húsfélét. Heti mennyiségként kisebbeknél 25 dkg, nagyobbaknál 50 dkg elegendő. Téves nézet, hogy a fehér hús értékesebb, és hogy a gyermekeknek fiatal állat húsát ajánlatos adni.
A húshoz adjunk mindig valami főzeléket. Tojást és a hideg húsféléket, mint a felvágott leghelyesebb vacsorára adni, salátával, nyers paradicsommal, zöldpaprikával, uborkával, céklával. Sok kisgyerek nem eszi a salátaféléket, de akkor is tegyünk a tányérjára minden nap egy keveset. Így van rá esély, hogy előbb utóbb megkóstolja és megszereti.
A száraz hüvelyesek, mint tarkabab, lencse, fehér bab, hasznos élelmiszerek, de nem pótolják a friss főzelékeket.
A túrót és a sajtot, nagy fehérjetartalmánál fogva húshoz hasonló ételnek kell tekintenünk. Mindkettőt ajánlatos szintén vacsorára tálalni, hetenként egyszer-kétszer, ugyancsak zöld félékkel, paprikával, paradicsommal, uborkával, céklával kiegészítve.
Bár a tejjel fogyasztott tejzsír és az ételek elkészítésekor, a rántáshoz, sütéshez felhasznált zsír bőven elég a gyermeki szervezet zsírszükségletének fedezésére, ajánlatos, hogy időnként vajas kenyeret is adjunk gyermekünknek. Azonban ne feledjük, a gyerekkorban kialakult étkezési szokások gyakran egy életre meghatározzák a táplálkozást. A sok elhízott felnőtt kicsi kora óta helytelenül, egészségtelenül étkezik.
Kapcsolódó anyagok:
$$1348$$
$$183$$
$$1066$$
$$556$$