Aki is kipróbálta összes eszközét, íjait, bronz kardját, és nyilait, de egyik sem használt az oroszlán ellen. Herkules ezért más módszert alkalmazott. Kileste, hol rejtőzködik ez a hatalmas teremtmény, majd hatalmas botjával egy ütést mért rá, ezzel elkábította, és Zeusztól kapott erejével megfojtotta.
Vállára vette, és így ment vissza Mükénébe. A király, aki Herkulesnek ezt a feladatot adta, nagyon megijedt, és ezek után még jobban félt Herkulestől, ezért kitiltotta Herkulest a várból, és elfogadta, hogy a bizonyítékokat csak a várfal alá hozza el.
Herkules nem tudta könnyedén lenyúzni az oroszlán bőrét. Segítséget kért Athénétől, aki azt tanácsolta neki, hogy a vadállat lenyúzásához a legmegfelelőbb eszköz a saját körme. Így tudta teljesíteni Herkules az első próbát.
Herkules ezután magára öltötte az oroszlán bőrét, és így ő is sérthetetlenné vált a monda szerint. A feladatokat kiosztó király annyira félt tőle, hogy a pincébe menekült, akárhányszor is jött Herkules, aki mind a 12 feladatát teljesítette.
Zeusz – a főisten – azért, hogy emlékezetessé tegye legerősebb fia Herkules hőstettét, az Oroszlán csillagképét az égre helyezte.
Az Oroszlán csillagkép Alfa csillaga a Leonis-Regulus állócsillag. Valószínűleg azért hívják így ezt a csillagot, mert ez van a legközelebb az Ekliptikához, és sokszor áll együtt vagy szemben a bolygókkal, vagy a Holddal. Az Oroszlán csillagkép Béta csillaga a Leonis-Denebola állócsillag, vagyis az oroszlán farka. Az Oroszlán csillagkép Gamma csillaga: Leonis-Algieba állócsillag, vagyis az oroszlán sörénye.