Cica a családban
2008. 07. 06.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Védőoltások:
A kiscicák oltásait kb. 6-8 hetes korban tanácsos elkezdeni. Az elválasztás után a legalább 10 napot illik várni, mivel anyaméhen belül felvett illetve az anyatejjel kiszopott -a szoptatás ideje alatt védelmet adó- ellenanyagok még a kölyök vérében keringenek, és oltóanyag által kiváltandó hatást károsan befolyásolják. Az anyai ellenanyagok szintje az elválasztást követő napokban radikálisan csökken, és a kisállat fokozottan fogékonnyá válik a betegségekkel szemben, ezért ebben az időszakban más cicákkal ne találkozzon kedvencünk.
A cicák ajánlott védőoltásai a következők:
Életkor Védőoltás
8 hetes kombinált
11 hetes kombinált
14 hetes leukémia
17 hetes leukémia
20 hetes veszettség
1 éves kombinált + leukémia
évente kombinált + leukémia + veszettség
Féreghajtás:
Sokan nem tudják, hogy a kölykök már az anyaméhben fertőződhetnek, és bennük az orsóférgek már 5-6 hetes korban komoly fertőzést okozhatnak. Az ilyen kiscicák pocakja etetés előtt is nagy, hordószerű. Gyakran hánynak és a hányadékban vékony, cérnametéltre emlékeztető, kb. 2-3 cm hosszúságú fehér orsóférgeket találunk. Súlyos esetben a nagy mértékben elszaporodó férgekből méreganyagok szívódnak fel a kis állat szervezetébe, mely akár végzetes is lehet.
Ennek megelőzése érdekében tanácsos a féreghajtást 4-7 hetes korban - az oltások előtt - elkezdeni és 2 hetes időközökkel legalább 3 hónapos korig ismételni.
Így időközben, a petékből kikelt férgeket is elpusztíthatjuk, és az oltások hatékonysága is nagyobb lesz. A későbbiekben a féreghajtást, 3-6 havonta érdemes megismételni.
Bolhátlanítás:
A kölykök külső élősködői közül leggyakrabban a bolhák okoznak kellemetlenséget. A hívatlan vendégek különböző repedésekben meghúzódva hónapokig "étlen-szomjan" éldegélnek és alkalmas pillanatban ugranak fel az állatokra egy kis "falatozásra". Téves azt képzelni, hogy nincs bolha, ha az állaton nem találunk egy fia bolhát sem. A bolhákra gyakran vakarózás, nemritkán apró, gombostűfejnyi-lencsényi sebes pörkök jelenléte utal. A bolhák ellen a bolhanyakörv, spray vagy por nyújt védelmet. Ezek alkalmazásáról mindig kérjük ki az állatorvos véleményét.
Táplálás:
A kölyök megfelelő tápanyagellátása talán a legkritikusabb kérdés, hiszen az intenzív növekedés időszakban a nem megfelelő takarmányozás egy életre károsan befolyásolhatja kedvencünk jövőjét. Sokan azt hiszik, hogy ami jó az embernek, az a kedvtelésből tartott állatoknak is megfelelő. Ez nem így van! A kisállat táplálásával foglalkozó állatorvosok, kutatók az állatok igényeit figyelembe véve kifejlesztették az előre gyártott állateledeleket. Ezek az eledelek az állat fiziológiai állapotának megfelelően optimális mennyiségben tartalmazzák a tápanyagokat. Akár konzervvel, akár száraztáppal etetjük cicánkat, kiegészítést nem igényelnek ezek az eledelek.
Ha mégis otthon készítjük el kedvencünk eledelét, figyelni kell arra, hogy az eledel fele tartalmazzon húst, és a fele tartalmazzon tésztafélét, rizst, nyers vagy főtt zöldséget. Ilyenkor gondoskodnunk kell vitamin- és ásványi anyag kiegészítésről is.
A 6-8 hetes kiscicáknak naponta négyszer, 2-6 hónapos korban naponta háromszor, 6 hónapos kor után naponta kétszer adjunk enni.
Bár a cicák szeretik a tejet, a legtöbb felnőtt macskának hasmenést okoz. A macskák folyadékpótlására tökéletesen megfelel a sima víz.