A csillogó, egészséges fogak legalább olyan sokat mondanak el rólunk, mint a frizuránk vagy a sminkünk. A mai modern technológiával már bármilyen probléma megoldható, eltüntethető, javítható vagy polírozható. Ám ez természetesen nem váltja fel a rendszeres ellenőrzést és a mindennapos fogápolást, ez mind a mi felelősségünk.
Az eredmény pedig magáért beszél: azt mutatja a világnak, hogy van önbizalmunk és önbecsülésünk. Íme, egy kis összefoglaló a régi, jól bevált tippekről, hogy igazán elbűvölő legyen a mosolyunk.
Fogmosás
Nem lehet elégszer hangsúlyozni:
- legalább 2-szer mossunk fogat (különösen lefekvés előtt)
- használjunk gyengéd, puha sörtés fogkefét
- 2,5-3 percig mossuk (ne sikáljuk!) fogainkat
Az, hogy öblítéssel fejezzük-e be a fogápolást, attól függ, mit csinálunk azután. Dr. John Diggens, a kanadai fogászati szövetség elnöke (CDA) szerint: "A szájvíz használata növeli az önbizalmunkat.” …Ez a kijelentés önmagában elég ostobán hangzik, de gondoljunk csak bele: egy jó szájvíz használata valóban csökkenti a káros baktériumok számát a szájüregben, ezálltal eltűnteti a szájszagot. Ez valóban sokat javít az ember önértékelésén!
Egészség
Néhány évtizede már fluoridot adnak az ivóvízhez Észak-Amerikában, ennek eredményeképp állítólag kevesebb fiatalnak vannak lyukas fogai. Magyarországon ez a gyakorlat nem terjedt el, nálunk nem adnak ilyen anyagot a csapvízhez. Hazánkban ásványvízből és a fogkrémek jóvoltából juthat szervezetünk plusz fluoridhoz, azonban ez sem tudja megóvni a fogainkat mindentől, pl. az íny betegségeitől, különösen 25 éves kor felett.
Az erre utaló tünetek egyértelműek:
- Rendszerint vérző fogíny fogmosáskor, ill. fogselyem használatakor
- Dagadt vagy fájó íny
- Tartósan rossz lehelet
- Érzékeny fogak
A nők jobban érintettek: az ínyszövet reagál a hormonális változásokra és érzékenyebb menstruáció vagy terhesség ideje alatt. Dr. Diggens szerint az intenzív száj- és fogápolás a lényeg: "Amennyiben mindennap mossuk és tisztítjuk a fogainkat, nem szabad, hogy problémánk legyen."
Fogselyem
A fogselyem használata segít eltüntetni a lepedéket – ami egy ragadós baktériumréteg a fogak felszínén – az íny vonalainál és a fogak között. A lepedék idővel fogkővé válhat, ami fokozatosan teszi tönkre az ínyt, úgy viselkedik, mint az utakról az autónkra került só, mely lemarja a festéket.
Rendszeres vizsgálat
Hiába ápoljuk lelkiismeretesen a fogainkat, a fogkő sajnos kialakul magától. Ezért is ajánlott félévente -de legalább évente- ellenőrzésre járni és megtisztíttatni fogainkat. Egy-egy orvosi vizsgálat ára a kezeléstől függ, és esetenként kifejezetten drága lehet, de gondoljunk arra, hogy a megelőzés még mindig olcsóbb, mint egy teljes műfogsor elkészíttetése...