Továbbá elkészítése nem veszi el a fél napodat, és mesterszakácsnak se kell lenned, hogy a jól ismert ízeket új köntösbe csomagold, majd begyűjtsd a dicséreteket.
Mi tagadás, időmnek minimális részét töltöm a konyhában, legtöbbször kávé fő a tűzhelyen, a sütőt pedig mondhatni szökőévenként izzítom be. Néhanapján azonban rám tör a süthetnék, főzhetnék. Ilyenkor egészen odáig merészkedek, hogy a már meglévő repertoáromat is hajlandó vagyok új ételekkel bővíteni. A fő szempontok azonban nagyjából ugyanazok: az étek viszonylag könnyen és gyorsan elkészíthető legyen, na meg a pénztárcámat se erőltesse meg nagyon.
Valószínűleg a közelgő húsvét hatására a minap is elkapott a konyhatündérkedési láz. Eszembe is jutott, édesanyámnak van egy tuti jó piskótaszendvicse, mi lenne, ha megcsinálnám? Jelentem, sikerült, mindenki túlélte, aki evett belőle, sőt még repetát is kértek! Gyanítom, a közeljövőben jó néhányszor legyártom majd a sós finomságot, amit akár vendégeknek is felszolgálhatunk, például húsvétkor. Ha pedig már ennyit beszéltem róla, jöjjön, hogyan készül a csodapiskóta, melyet kezdőknek és profiknak egyaránt ajánlok.
Piskótás szendvicstekercs:Hozzávalók:
A piskótához:
6 tojás
1 mokkáskanál őrölt bors
1 csipet só
6 ek. liszt
6 ek. tej
A töltelékhez:
1 vajkrém (lehet kenhető sajt is)
2 paradicsom
1 TV paprika
1 cs. lapka sajt
2 fej közepes méretű vörös- vagy lilahagyma
10-20 dkg sonka
Elkészítés:
A tojások sárgáját elválasztom a fehérjétől. A sárgájába beleteszem az őrölt borsot, az egy csipet sót, a 6 kanál lisztet és a 6 kanál tejet.
A tojásfehérjéket felverem (érdemes ebbe is tenni egy kis csipet sót, hogy keményebb legyen a habja), majd összekeverem a sárgájából készült masszával.
Nagy méretű tepsiben sütöm ki, olyan sütőpapírt téve alá, amit nem kell megvajazni.
Ha kisült, a piskótát a sütőpapírral együtt feltekerem, és megvárom, míg kihűl, majd kitekerem a sütőpapírból és megtöltöm, úgy hogy először a vajkrémmel kenem meg (jó vastagon, az egész dobozzal), majd a többi hozzávalót teszem bele, és végül visszatekerem a piskótát. Természetesen a töltelék alkotóelemei egyéni ízléstől függően változhatnak, én például sonka helyett tarját használtam.
Miután megtöltöttem a piskótát, alufóliába csomagolva egy fél napra hűtőbe kell tenni, hogy összeálljon benne a töltelék, és hogy összeérjen az íze.
Mint már utaltam rá, kezdőként is könnyedén elkészíthető étel, és nem töltöttem a fél napom a konyhában, hiszen a piskótát pillanatok alatt össze lehet hozni. Amíg sül (nálam ez olyan 20-25 perc volt), addig fel lehet aprítani a tölteléket. Kihűlni is viszonylag gyorsan kihűlt, így az első tojás felverésétől a hűtőbe rakásig olyan 2 óra telt el, ami közben még kényelmesen el is tudtam mosogatni. Ami pedig a móka anyagi oldalát illeti: a végösszeg nagymértékben függ attól is, hol szerezzük be a hozzávalókat, illetve, hogy a közismertebb, drágább márkákat vesszük-e. Nem fogom tételesen leírni, hogy én mit mennyiért vettem, de annyit elárulok, hogy a nagy bevásárlóközpontokat részesítettem előnyben, és a piacra is tettem egy sétát. Így a piskótás szendvicsemet sikerült 1200Ft-ból kihozni. Nem is olyan rossz, tekintve, hogy a végeredmény nem csak ízletes, de kiadós is.