Szeptember végén tartották az „Innováció és együttműködés az európai textil- és ruhaipar jövőjéért” című nemzetközi konferenciát a budapesti Gellért Szállóban. Ahol megpróbálták szemléltetni a nemzetközi és magyar előadók, milyen manapság itthon és külföldön a textilipar helyzete.
Ezen témakörön belül a konferencia résztvevői betekintést nyerhettek Dr. Szalay Ágota jóvoltából a lakástextilek világába, az ott zajló változásokba és innovációkba. Az előadó bemutatta milyen volt és milyen lett a magyar lakástextil helyzete.
A magyar textíliákat egyfajta sajátos ízlés- és színvilág jellemezte, hiszen a szomszédos országoknak köszönhetően sok hatás érte ezt az iparágat. Ennek ellenére az egyszerű, lényegre törő minták jellemezték az anyagokat, amelyek kedveltek voltak egész Európában. A változások az 1950-es évek elején következtek be, amikor megszűntek a paraszti porták, ahol a legjellemzőbb volt a szövés, nem készültek kézimunkák az államosítások miatt. A kiváló minőségi magyar textíliák helyett más kultúrák anyagait kezdték használni Magyarországon is.
Manapság a minimál és a skandináv stílus a kedvelt Európában, így hazánkban is, ami nagyon eltér az 1945 előtti magyar népi hagyományoktól. Mindemellett pedig ma már szívesebben alkalmaznak a készítők angol, francia, német vagy kínai anyagokat a magyar helyett.
Az osztrák Backhausen cég különféle szecessziós anyagok és minták felújításával foglalkozik. Saját fejlesztéseik is vannak, ugyanis megpróbálják újraalkotni, kicsit modernebb változatokban a XIX. században jellemző textíliákat. Mindemellett pedig az osztrák nemzeti tudat jelentős képviselője otthon és külföldön egyaránt.
Dr. Szalay Ágota szerint a magyar textiliparban is hasonló gondolkodást kellene elterjeszteni. Meg kellene ismerni mélyebben a saját textilkultúránkat, megvizsgálni, milyen más országok, nemzetek voltak ránk hatással, és egyfajta közös összefogással lehetne fejleszteni ezt az iparágat. A lehetőségek adottak, már csak az iparon a sor a változtatásokra. Mi meg reméljük, lehetünk még büszkék a régen oly ismert és jelentős magyar textiliparra.
Forrás: www.divat.hu