A családon belüli erőszakot később „nők elleni erőszakká” keresztelték át, ezzel is utalva arra, hogy a legtöbb esetben az áldozat a nő. Mivel az ilyesmi még ma is tabu témának számít nagyon nehéz megbecsülni, hogy pontosan hány nőt is érint ez világviszonylatban, de valószínűleg sokkal többet, mint azt gondolnánk.
Sorozatunk előző részében szó volt a nők elleni erőszak fajtáiról, melyek közül most az érzelmi, lelki erőszakkal foglalkozunk részletesebben, mely magába foglalja a fenyegetéseket – a verés kilátásba helyezésétől kezdve a gyermek életének kioltásával való fenyegetésekig -, az információk eltitkolását, ellenőrzést az elnyomott személy felett. Ilyenkor gyakori, hogy a bántalmazó megpróbálja elérni, hogy ne találkozzon a megfélemlített személy a barátaival, a családtagjaival, megpróbálja ellenőrizni minden lépést. Ebbe a kategóriába tartozik a túlzásba vitt féltékenység is, amikor szinte megbénítja a nőt a gyanúsítgatásaival a férfi, amikor mindenegyes lépéséről be kell számolnia. Ugyancsak lelki erőszak a vallási és felekezeti hovatartozás manipulálása, a vallási élet korlátozása, illetve az illető vallásának kigúnyolása, saját világnézetre, vagy vallásra való kényszerítés. Lelki erőszak az érzelmi zsarolás, a lekezelés, mellőzés, a birtoklás és a büntetés is.
Sok esetben ilyenkor a férfi elzárkózik a nőtől, kizárja őt a gondolataiból, ugyanakkor ellenőrzése alatt tartja, végletesen féltékeny, igyekszik lerombolni a nő önbizalmát, megkérdőjelezi a döntéseit, illetve nem veszi azokat figyelembe. Általában megfélemlítően viselkedik, tör-zúz és megrongálja a nő értéktárgyait, üvölt, olykor még fegyver is előkerül. Nem ritka, hogy folyamatosan szemmel tartja, hová megy és kivel, átkutatja a zsebeit, elolvassa az e-mailjait és az üzeneteit.
Az érzelmi erőszakot elkövetők leggyakrabban azzal magyarázzák tettüket, hogy a nő provokálta ki erőszakos viselkedésüket, és megpróbálnak felelősséget, bűntudatot ébreszteni a bántalmazott személyben, ezzel is tovább terrorizálva őt. Általában az agresszor viselkedése nem függ össze a bántalmazott viselkedésével, a legtöbbször valami független dolog váltja ki a cselekményt – a férfit leszidták a munkahelyén, eljátszotta, elitta a pénzét, stb -, de indulatát a házastárson tölti ki. Az is előfordul persze, hogy egy rosszul működő házasságban a felek indulatosak, és ilyenkor nem kell külső ok az agresszióhoz, elég annyi, hogy hosszú időn keresztül elnyomják a problémákat, nem beszélnek róluk, végül valami a felszínre hozza a lappangó dühöt. A lelki erőszak idővel általában fizikai erőszakká változik, amikor a bántalmazó „betartja ígéreteit”, amelyekkel fenyegetőzött.
A továbbiakban szó lesz a többi erőszakfajtáról, és arról, hogy mi a teendő ilyenkor.
Kapcsolódó anyagok:
$$5214$$