Magzatként kapjuk a betegségekre való hajlamot?

2010. 09. 28.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Asztma, rák, autoimmun betegségek, cukorbetegség, szívroham. Ezek csak példák azokra a betegségekre, melyek kialakulása jelenleg leginkább foglalkoztatja a közvéleményt. Egyrészt a génjeinkben van kódolva a hajlam, másrészt pedig az általunk meghatározott életmód befolyásolja, hogy kialakul-e bennünk az adott megbetegedés.

Egy amerikai biológusnő, Annie Murphy Paul azonban most új magyarázattal állt elő. Azt állítja, hogy betegségeink kialakulásában nagyon komoly szerepet játszik, hogy milyen életünk volt magzatként. Könyvét „ Az első  kilenc hónap hogyan szabja meg az életedet” címmel  szeptember elején jelentette meg, és azóta egyre nagyobb sikereknek örvend tudományos körökben.

A biológus nem csupán a szokásos fejlődési folyamatokat, kötelező vizsgálatokat veszi górcső alá, hanem azt is vizsgálja, hogy az anya életmódja mennyiben és hogyan befolyásolja a későbbi betegségekre való hajlamot, sőt a gyermek egész életét. Ilyenkor az anyuka táplálkozási szokásai, a lelki egyensúlya és esetleges betegségei is befolyással bírhatnak a magzatra. Valószínűleg ezek az információk a „gyakorló anyukák” számára nem sok újdonsággal kecsegtetnek, de manapság, mikor sok fiatal anyuka nem igazítja életmódját terhességéhez, jól jöhet egy olyan könyv, mely elmagyarázza milyen súlya van, ha félvállról veszik az orvosi utasításokat (pl. dohányoznak, alkoholt, drogot fogyasztanak stb). Az elmúlt tíz évben már tekintélyes szakirodalma lett a témának. Főleg a rák és a kardiovaszkuláris betegségek esetleges magzati eredeteire voltak kíváncsiak a kutatók. Arra jutottak, hogy a magzati korban kapott tápanyagok vagy esetleges méreganyagok nem csupán a magzat testi fejlődését befolyásolják, hatással vannak a magzat intelligenciájára, temperamentumára, sőt szellemi épségére is. Ezeket taglalja részletesen a szerző, sok kutatást és biológiai kísérletet boncolva könyvében.

A könyv a kismamák körében máris hatalmas siker. Egy kismama a következőt nyilatkozta: „Eddig is érdekelt a téma, de így, hogy kiderült, talán a gyermekem teljes életére, életminőségére hatással van, amit most teszek, mindenképpen tisztában szeretnék lenni a tetteim hatásával. Nem szeretném, ha negatívan befolyásolnám a gyermekem életét.” Rossz nyelvek szerint a hölgy csupán meglovagolja a kismamák félelmeit és ez a könyv sikerének titka, mások viszont komoly tudományos eredménynek tartják a leírtakat. Az viszont bizonyos, hogy ezek a feltevések új megvilágításba helyezik a magzati életre irányuló kutatásokat. A tudósok most igyekeznek arra koncentrálni, hogy még méhen belül megelőzzék a lehetséges testi és lelki problémákat. Az viszont, hogy a könyv nem orvosi szakirodalomként jelent meg, sokakat aggaszt. Néhány orvos szerint az anyukák már így is túl vannak terhelve ezekkel az információkkal. A terhesség alatt az orvosaik és a kapott oktatóanyagok is azzal bombázzák őket, hogy mit tegyenek és mit ne tegyenek a terhesség alatt, így sok fiatal anyuka hatalmas traumának éli meg terhességét.

A megoldás itt is az „arany középút” lehet, válaszolt az írónő. A terhesség alatt természetesen fokozottan oda kell figyelni arra, hogy hogyan élünk és miket fogyasztunk, de nem szabad, hogy a betegségtudathoz hasonló állapotba hajszoljuk magunkat a túlzott félelmekkel. Ezek a felfedezések elsősorban arra jók, hogy új utat mutassanak a magzati élet tanulmányozására. A könyv még nem jelent meg az Egyesült Államokon kívül, de várható, hogy rövidesen több nyelvre (köztük magyarra is) lefordítják. Az amerikai közönség egyre érdeklődőbb a könyv iránt, a szakértők szerint még bestseller is válhat belőle.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top