Margarita, Hawaii, négy évszak

2011. 03. 13.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A felsorolást folytathatjuk még azzal, hogy tenger gyümölcse, gyrosos, gombás, magyaros… Ugye senkinek se okozott gondot kitalálni, hogy a pizzáról beszélünk?

A pizzáról mindenkinek azonnal Olaszország vagy az amerikai filmek jutnak az eszébe, ahol mintha tonnaszámra rendelnék eme eledelt. Nem véletlenül, hiszen a pizza a csizma alakú itáliai félszigetről indult hódító körútjára, világkörüli népszerűségét azonban az USA-nak köszönheti.

 

Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a pizza eredete egészen az ókorig követhető vissza. Már az előszeretettel drámázó és filozofálgató görögök is nagy élvezettel majszoltak egy plakuntos nevű lapos kelt tésztát, melyet köveken sütöttek meg és olívaolajjal, mézzel, fűszerekkel ízesítettek. A rómaiak is rendelkeztek egy hasonló kenyérféleséggel, a piceával, melynek neve a pincere, összegyúrni szóból ered.

A középkori Olaszországban a pizza a szegényebb rétegek körében volt népszerű, ám 1889-ben Raffaele Esposito I. Umberto és Margherita di Savoia királyné tiszteletére készített egy az ország zászlajának színeiben pompázó pizzaremeket, melyen a bazsalikom adta a zöldet, a fehéret a mozzarella és a pirosat a paradicsom. A gasztronómiai mestermű a Margherita nevet kapta a szavojai uralkodónő tiszteletére, és sikeresen be is lopta magát az uralkodó osztály ízlelőbimbóinak kegyeibe.

Ám a pizza még mindig helyi kuriózum volt. Az USA-ba az olasz bevándorlókkal érkezett, az első amerikai pizzéria 1905-ben nyílt meg New Yorkban, az 53 ½ Spring Street alatt. Az áttörés azonban még mindig váratott magára. Egészen a második világháborúig. A nagy világégés során Olaszországban állomásozó katonák robbantották a pizza bombát, akik otthonuk biztonságában se mondtak le a hadiszolgálatuk alatt megismert ételről.

Ami pedig az USA-ban népszerű, az előbb-utóbb a világon is az lesz. Így eshetett meg, hogy a világ legnagyobb pizzáját Dél-Afrikában, Johannesburgban készítették el 1990. december 8-án a Pick ’n Pay hipermarketben. A megapizza átmérője 37,4 méter volt, 500 kg lisztet, 800 kg sajtot és 900 kg paradicsomszószt használtak fel hozzá. Gigantikus élmény lehetett falatozni belőle.

Ahhoz azonban, hogy mennyei pizzával kényeztessük magunkat, nem kell sem Olaszországba, sem az USA-ba, se Dél-Afrikába utaznunk. Ma már hazánkban is számtalan pizzéria vár minket különböző ízeket, feltéteket ötvöző, variáló finomságokkal. A kínálatnak pedig csak a fantázia szabhat határt. A klasszikus margaritától kezdve a sonkás-gombás, zöldséges négy évszakon keresztül a kagylós feltétig, a csípős magyarosig, vagy éppen az ananászdarabokkal szórt Hawaiig széles a paletta. Hosszú perceken keresztül böngészhetjük a pizzériák kínálatát, vajon melyiket is válasszuk, képzeletben ízlelgetve a hangzatos fantázianevekkel ellátott XY kedvenceit, a másnaposoknak ajánlott, vagy éppen kedvenc rajzfilmfiguránkat idéző variációkat.

Az egyik ismert pizzériahálózat egyik üzletének vezetőjét, Fazekas Lászlót is megkerestük, hogy megkérdezzük róla, ő mit tapasztal, milyen pizzák a legkelendőbbek. Elmondta, hogy náluk általánosságban a magyaros, a csirkemelles, a gyrosos feltéttel ellátott pizzák a legnépszerűbbek, ezeken kívül igen keresettek még a húsos toppingok, valamint a sajtosak, melyeken camambert, mozzarella, parmezán található. A fiatalok körében a barbecue-s vezeti a toplistát. Vásárlói rétegük egy része az olaszos pizzákat részesíti előnyben, melynek tésztája kevésbé kelt, ízét minőségi fűszerek adják. Kínálatukban az egészséges táplálkozás híveire is gondoltak, számukra az omega-3 zsírsavval dúsított, tésztájában rostokat is tartalmazó pizzát ajánlják. Minden hónapban más-más akciókkal kedveskednek a pizza szerelmeseinek, akik örömmel ki is használják ezeket a lehetőségeket, hiszen így jutányos áron fedezhetik fel a pizzák különböző variációinak bőséges ízvilágát.

Egy másik városban, egy sokkal kisebb volumenű, családi vállalkozás keretein belül üzemelő pizzéria tulajdonosa, Ács Józsefné úgy tapasztalja, hogy az immár 18 éve működő üzletükben jelenleg a magyaros ízek, a tejfölös-kapros alap, a halas és tenger gyümölcsei feltétek a legnépszerűbbek, valamint a Vendég kedvence fantázianévre keresztelt pizzájuk, melynek többek közt baconszalonna, vörös bab, erős paprika, sajt adják az alapízét. Kis pizzériáról lévén szó, itt a vendég azt is megteheti, hogy bemegy és komótosan, saját maga válogatja össze, hogy milyen feltétet szeretne a pizzájára.

A korábban élelmiszeripari ismereteket oktató Ács Józsefné beszélgetésünk során üzletfilozófiájáról is szívesen mesélt. Elmondta, hogy szerinte a minőségi, friss alapanyagok használatára nagyon sokat adnak, hogy vásárlóik valóban úgy érezhessék, mintha otthon készült pizzát ennének, azzal a különbséggel, hogy az étek elkészítésének a feladata nem rájuk hárul.

Ha valakinek pedig van kedve, ideje és energiája, az otthon is készíthet pizzát. A legegyszerűbb a bolti alap megsütése egyéni ízlés szerint összeállított feltéttel, ám magát a tésztát is meggyúrhatjuk sajátkezűleg:

Egyszerű pizza: 0,2 l langyos víz 2-3 ek. olívaolaj (étolaj is lehet) 17g élesztő 350g liszt 1 csipetnyi só

Az vizet, az olajat, az élesztőt egy tálba tesszük, és összekeverjük. Lassanként hozzáadjuk a lisztet, a sót, sima tésztát készítünk. Cipót formálunk belőle, 20-30 percig kelesztjük. Jól átgyúrjuk, 4 egyforma kerek lappá nyújtjuk. Kicsit kelesztjük, majd rátesszük, amit szeretnénk, szalámi, paradicsom, paprika, reszelt sajt stb., és sütőben megsütjük.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top