Mi kerüljön az úti patikába?
2008. 07. 05.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.
Ha akár egyszer is kitetted már a lábad otthonról, te is egyetértesz abban, hogy csomagolni nem egyszerű. A ruhák kiválasztása, összehangolása majd azok bőröndbe, utazótáskába, hátizsákba való gyömöszölése, nem könnyű munka. Ha családos vagy megsokszorozódik a feladat, nemcsak a gyerek legszükségesebb játékainak kell helyet varázsolni, de valószínűleg életed párjának is szüksége van a segítségedre az ideális poggyász összeállításához. Tegyük fel, hogy ezeken túl vagy, de gondolni kell az idegenben rád leső bacikra, vírusokra és ki tudja még milyen nyavalyákra. Természetesen, ha más kontinensre vagy olyan helyre utazol, amely valamilyen szempontból veszélyes lehet, nem elég a szükséges védő oltásokról jó előre érdeklődni, a teremtés koronáját is meg kell győznöd arról, hogy az injekciós tű-fóbia gyógyítható, és neki is sikerülni fog.
Ha minden óvintézkedést megtettél, akkor is érdemes néhány gyógyszert becsomagolnod, hogy az itthon mindennapos apró kellemetlenségek ne váljanak a várva várt nyaralás megrontójává.
Milyen problémákra kell számítanod?
Hasmenés: Tüneti kezelésre legjobb a széntabletta, a kiszáradás megakadályozására a gyógyszertárban kapható por ajánlható. A megelőzés érdekében az étkezésre, higiéniára vonatkozó szabályok betartása mellett, a gyakorlott utazók esküsznek a jó magyar pálinka védőhatására is.
Székrekedés: Olyan – lehetőleg természetes – készítményt válasszunk, amely nem okoz görcsöket, kíméletes, nem kell folyton vécére rohangálni.
Hányás: Hideg folyadék itatása kanalanként csillapítja a hányást, s jót tesz a B-vitamin is. Az utazással járó émelygős állapot leküzdésére homeopátiás szerek is kaphatók.
Fájdalom- és lázcsillapítás: Recept nélküli változataikkal tele a gyógyszertár. A legpraktikusabb a tablettaforma, de gyerekeknél kúp vagy szirup is számításba jöhet. Ezeket azonban hűvös helyen kell tartani, lehetőleg az utazás egész időtartama alatt. A hűtőtáska, vagy az autó hűthető kesztyűtartója jó megoldás lehet. A szirupokból mindig bontatlan csomagolást vigyünk magunkkal!
Rovarcsípés: A megfelelő viszketést csökkentő gélek, krémek mellett, nem árt, ha van nálunk kalciumtabletta, és Fenistil-csepp is. A kullancskiszedő csipeszt se felejtsük el!
Sebek: Ragtapasz, steril gézlap, fertőtlenítő szer mindig legyen nálunk! Ha a seb körül bármilyen nem szokványos tünetet tapasztalunk, feltétlenül forduljunk orvoshoz!
Nátha, megfázás: Számos készítmény közül választhatunk, érdemes a homeopátiás szereket is felfedezni. Antibiotikumot inkább ne vigyünk magunkkal, súlyosabb esetben irány az orvos!
Nedves törlőkendő, illetve a nedves vécépapír, papír ülőke, fertőtlenítő kendő – csupa olyasmi, ami kis helyen elfér, de adott esetben nagy szükség lehet rá. Ne feledkezzünk meg a naptejről, napozás utáni hűsítőkről és a rovarriasztó szerekről sem. Azért ne essünk át a ló másik oldalára, ne vigyünk magunkkal komplett gyógyszertárat, és ne aggódjunk folyton a ránk leselkedő veszély miatt.