1. A közösnek vélt jövő elvesztése
A legtöbb ember nagy reményekkel érkezik a házasságba úgy, hogy nyilvánvalóan nem gondol arra, hogy az események így alakulnak. Ettől függetlenül ne rágódjunk túlságosan azon, hogy mi lehetett volna - inkább törődjünk a jelennel és azzal, hogy mindezekből tanulva a jelenlegi életünket a legjobb útra tereljük.
2. A közös barátok, illetve az após/anyós elvesztése
Két lehetőség van ilyenkor az ember előtt: vagy végleg elbúcsúzunk anyósunktól és apósunktól, vagy pedig alapvetően átalakítjuk a velük tartott kapcsolatot. Ne erőltessük azt, hogy minden maradjon a régiben, mert az lehetetlen - a dolgok változnak, ez sem lesz kivétel.
A közös barátokkal kicsit más a helyzet, ők ugyanis valószínűleg választani fognak, kivel tartják fenn a kapcsolatot a továbbiakban. Ha esetleg nem ránk esik a választásuk, ne vegyük személyes sértésnek - inkább azokra a barátokra tartogassuk az energiánkat, akik mellettünk maradtak és támogattak bennünket a nehezebb időszakokban.
3. Pénz és vagyontárgyak elvesztése
Előfordulhat, hogy kisebb házba vagy lakásba kell költöznünk, lemondani kedvenc bútordarabjainkról és egy alacsonyabb életszínvonalhoz kell alkalmazkodnunk. Érdemes arra törekedni, hogy a legjobban jöjjünk ki abból, amink van - később, ha már ismét magasabb jövedelemmel tudunk számolni, szép lassan újból fel lehet építeni az egészet. Nagyon fontos az is, hogy ne próbáljunk meg mindent egyedül intézni; ha szükséges, kérjünk segítséget(,) ügyvédtől, könyvelőtől vagy ingatlanügynöktől, akik tisztán látják a helyzetünket, és persze ne feledkezzünk meg a barátainkról, akik minden bizonnyal segítenek rajtunk.
4. Társadalmi státusz elvesztése
A társadalom szemében legtöbbször van a válásnak egy megbélyegző hatása, amely oly mértékű is lehet, hogy az ember teljesen elhagyatottnak, elszigeteltnek érzi magát a többiektől. Ilyenkor fontos észben tartanunk azt a tényt, hogy egy válás nem annak a szinonimája, hogy kudarcot vallottunk. Próbáljuk olyanok segítségét kérni, akik már maguk is túlestek ezen - legyenek ezek akár a barátaink, ismerőseink, de ha szükséges, ne habozzunk szakembert is felkeresni.
5. A gyermekek édesapjukkal közös felnevelése
Ha vannak gyermekeink, minden bizonnyal haragudni fognak, de legalábbis szomorúan lesznek, és ezt minden bizonnyal rajtunk töltik ki különböző módokon. Érdemes ilyenkor megkérdezni ismerőseinket, akik voltak hasonló helyzetben, hogy mi az, ami bevált, és mi az, amit kár erőltetni. Összpontosítsunk arra, hogy hogyan tudnánk a leginkább átvezetni gyermekeinket ezen a nehéz időszakon - ha a gyerekek látják, hogy mi az ő érdekeiket tartjuk szem előtt, könnyebben viselik a nehéz helyzetet.
6. Annak elvesztése, akit szeretünk
Bár a váláshoz az vezetett, hogy a kapcsolatunk elmérgesedett, arra azért gondoljunk, hogy ez nem volt mindig így - volt időszak, amikor a válásban lévő felek szerelmesek voltak egymásba. Ha visszaemlékszünk az együtt eltöltött időszakra, akkor azt helyezzük előtérbe, hogy mivel lettünk gazdagabbak a kapcsolat során és mennyi mindent tanultunk. Ezeket ugyanis minden bizonnyal fel fogjuk tudni használni a következő kapcsolatunkban - és igen, lesz következő kapcsolatunk.