Túl gyorsan elfogy a samponod? Nem érzed a hatásait, hiába használod heteken át? Lemosáskor eltűnik a kence jó része? Úgy tűnik, vége az elpocsékolt samponhalmoknak, a kutatók új felfedezéseket tettek, hogy csökkentsék a kárba vesző samponok mennyiségét.
Ezt az apró titkot a sampongyártó cégek legszívesebben letagadnák. A tápanyagokban és értékes összetevőkben gazdag samponok hatóanyagai nem épülnek be maradéktalanul a hajba, mert az öblítés során jó részük lefolyik a csatornában – a rá költött pénzzel együtt.
Ennek az oka, hogy a samponban lévő molekulák túl nagyok ahhoz, hogy a haj sejtjeibe vagy a szőrtüszőkbe felszívódjanak, ehelyett ott maradnak, aztán lemosódnak. Ez azért probléma, mert, csakúgy, mint egy növény tápozásánál, ha a levélre szórjuk a tápot, nem pedig a gyökerekre és a földbe, a tápanyagok nem hasznosulnak. Mit lehet ez ellen tenni?
Egy új módszer, amelyet a kifejlesztői úgynevezett „időzítettkapszula-technológiának” neveztek el, arra jó, hogy az aktív összetevőket mikroszkopikus gömbökbe zárva eljuttassa azokat oda, ahol leghatékonyabban hasznosíthatja őket a haj. Miután az anyagok eljuttatásának problémája megoldódott, a sérült haj öt jellemző tünetére alakították a szükséges összetevőket. Ilyen tünetek: elvékonyodott haj, száraz, kezelhetetlen haj, fénytelen haj, töredezett végű haj, rossz színtartású haj.
Az új termék már túl van a klinikai teszteken, és nagyon jól szerepelt, a fenti tüneteket mind hatékonyabban szüntette meg, mint más samponok. Ugyanezzel a technológiával egész sor hajápolási terméket is gyártanak majd, tehát várhatóan lesz balzsam és éjszakai pakolás is.
A fejlesztőcég kaliforniai, és egyelőre még ott sem dobták piacra az új sampont. Nálunk tehát még egy darabig várni kell az új felfedezés betörésére, de előbb vagy utóbb véget érhetnek a szélmalomharcok a száraz vagy a zsíros hajjal és a töredezett hajvégekkel, és remélhetőleg sampont sem kell majd havonta vásárolnunk.