Persze a fogalom eredetmagyarázata előtt nem árt pontosítani miről is beszélünk. A pentagram a görög pentagrammon szóból származik, s szabályos ötszög átlói által alkotott ötágú csillagot jelent. Kevésbé ismert neve pentalfa, magyarul boszorkányszögként említik. Korábban Pythagoras-féle jelvénynek is hívták, ugyanis a nagy filozófus, matematikus tanítványainál, a pythagorikusoknál fontos vallási szerepet töltött be, sőt, a testi- és lelki egészség talizmánjának tartották, mely csodás hatalommal bír.
Legkorábban az időszámításunk előtti 3000-3500-as években, mezopotámiai írásokban tettek róla említést. Érdekesség, hogy még ugyanezekben az évszázadokban feltűnt Egyiptomban is, mint a hatalom, az uralkodás jelképe. A pentagram megítélése, és a neki tulajdonított jelentés ezt követően is civilizációnként és korszakonként változott.
Az ókorban a csillag öt ága még öt különböző bolygót jelentett, így a Jupiter, Mars, Merkúr, Szaturnusz és Vénusz együttest. Ugyanekkor Babilóniában feltételezhetően az öt irányt: elöl, hátul, balra, jobbra és felül. Aztán a középkorban az öt őselemet, mint a víz, a levegő, a föld, a tűz és az ötödik csúcs pedig valamely misztikus szimbólumot; egyes kutatók szerint a fény és megvilágosodás angyalára, Luciferre való utalás ez. Paracelsus szerint – korának kiemelkedő orvosa, aki mindamellett okkultista vezető is volt –, a pentalfa a leghatalmasabb jel.
A későbbiek folyamán még olyan jelentéseket is tulajdonítottak neki, mint az öt érzék: látás, hallás, ízlelés, szaglás, tapintás; az egészség; vagy Jézus öt sebhelye. Egyik csúcsát megnyújtva pedig a Hajnalcsillag ábráját kapjuk. Meglepő módon a pentagram a betlehemi csillag jelképe is.
Mai, negatív tartalommal bíró jelentését az újkorban nyerte el. Amikor ugyanis néhány nevesebb tagnak köszönhetően a szabadkőműves mozgalmak jelentős része megismerhetővé vált, akkor alapította meg pár volt tag a hírhedt Golden Down titkos rendet. Ők vezették be a pentagram-rituálét, amely során egy lefelé fordított ötágú csillagba – amely önmagában még nem bír negatív tartalommal –, egy Baphomet-fejet, azaz egy kecske fejét rajzolták, ezt Sátáncsillagnak nevezve. A rituálé célja, hogy kapcsolatba léphessenek a levegő mágikus lényeivel. Tanításuk szerint olyan mitikus lények vesznek körül bennünket energia formájában, mint a slyph-ek (kicsi, szárnyas tündér-szerű lények), gnómok, sellők, szalamandrák, eme teremtmények különböző formát és alakot tudnak ölteni. Ezen rituálék után terjedt el a rend tagjairól, hogy Baphomat imádói, s ez volt az egyik ok, ami a fordított ötágú csillag mai negatív megítéléséhez vezetett.
A másik, LaVey tiszteletes. Baphomet és az Ördög között semmilyen kapcsolat nem volt, egészen a 20. századig, amikor Anton LaVey megalapította a Sátán Egyházát, melynek egyben főpapja is volt. Megírta a Sátáni Bibliáját, s az ő nevéhez köthető a sátánizmus vallásként való elismertetése. A keresztény egyház több ízben is fellépett a szimbólum ellen, melyet időről időre kapcsolatba hoztak az ördögökkel és a boszorkányokkal. De a Sátán Egyháza tevékenységének „hála”, amely a Golden Down által kitaposott ösvényen haladt, s egyik jelképéül a fejtetőre állított ötágú csillagot választotta, a pentagram hivatalosan is össze lett kapcsolva a keresztény hitvilág ördögképével. Ezért gondolják sokan – tévesen -, hogy a felfelé mutató pentagram a jó, a lefelé fordított pedig a rossz, a gonosz szimbóluma.
Manapság pedig egy kisebb üzletág szerveződött e trend köré. Így már nem csak Marokkó zászlajában, és a Brigate Rose nevű olasz marxista terrorista csoport jelképeként találkozhatunk vele, hanem pólók és baseball sapkák, valamint kislányok nyakában lógó medálok díszítőelemeként.