Egy tanulmány, melyet 4000 idősebb korú résztvevővel végeztek, kimutatta, hogy olyan emberek, akik rendszeresen járnak templomba magasabb életkort érhetnek meg, mint mások.
Egy ima-tanulmány 3200 fiatalabb résztvevővel kimutatta, hogy vallásos tinédzsereknek nagyobb az önbizalmuk és optimistábbak azoknál a kortársaiknál, akik soha sem imádkoznak.
Még valamit megállapítottak a kutatók: aki erősen kötődik egy valláshoz, annak szellemi teljesítőképessége sokkal lassabban gyengül az öregkorban. A rendszeres imádkozás lelassítja még az agy leépülését is (Alzheimer kór), mutatta ki egy tanulmány, melyet Miami Beachben 1800 fő 49-94 év közötti férfi és nő bevonásával végeztek.
Az Istenben való bizalom és az abból eredő béke az immunrendszert is erősítik. Bensőséges imák után jobban gyógyulnak a sebek, a kórokozó csírákat gyorsabban küzdi le a szervezet, állapították meg a kutatók. A Nemzeti rákkutató Intézet kutatói lokalizáltak egy gént, melyet Isten-génnek neveznek. Aki ezzel a génnel rendelkezik, igen fogékony a misztika iránt, és hajlamos az önfeledtségre. Ezek az emberek betegség esetén különösen eredményesen imádkoznak, ha arról van szó, hogy meggyógyuljanak. A kutatók rájöttek: hogy vallásossá váljunk, meg kell tanulnunk belső hangunkra figyelni. Ehhez csendes időszakokra van szükségünk. Nem véletlenül van meg minden vallásban a belső megtérés fogalma.
A vallásos élmény mérhető az agyban, erősíti a testet és a szellemet. Aki például rózsafüzér segítségével naponta többször is imádkozik, vagy jóga mantrákat ismételget, fejleszti egészségét, mivel ezek közben a légzés és a szívverés lényegesen lelassul.