A morgás, és ami mögötte van

2010. 04. 21.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A kísérlet az ELTE, a Bécsi Egyetem és a Konrad Lorenz Intézet etológusai nevéhez fűződik, akik eredményeiket az Animal Behaviour nevű szaklapban publikálták. A kutya morgásáról eddig nem sokat tudtunk, és nem volt bizonyított, hogy különböző helyzetekben, különböző információk közlésére, különböző hangot adnának ki. A szóban forgó kísérlet során azonban érdekes jelenséget tapasztaltak a szakemberek. A vizsgálat úgy zajlott, hogy egy üres helyiségben elhelyeztek egy ízletes csontot és egy kutyát. Mikor a kutya megindult a finom falat irányába, egy hangszóróból morgást játszottak le neki. Első ízben egy, a táplálékát őrző eb morgását vetették be. A Science magazin információi szerint az esetek többségében a kutya ezt a hangot hallva megtorpant. Ha azonban a kutatók egy idegenre morgó kutya hangját játszották le, a kísérleti eb nem zavartatta magát, és habozás nélkül megkaparintotta a csontot. Az etológusok a jelenségből arra következtetnek, hogy a kutyamorgás nem általános ellenséges figyelmeztetés, hanem tartalommal is bír.

Az emberi fül számára nem sok különbség fedezhető fel a két morgás között, a kutyák számára viszont jóval több információt hordoznak.

Kutyáknál ez az első alkalom, hogy a mögöttes tartalom napvilágra került. Egyes majomfajokról ellenben már régóta köztudott, hogy például a hangjukkal jelezni tudják az általuk megpillantott zsákmányállat faját.

-MJ-



Szerző

donna.hu



Scroll to Top