A tévés voodoo hittérítő, a fénymásolós és a herceg

2010. 10. 07.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Dah Aligbonon Akpochihala, egy magas rangú voodoo pap Cotonouban (a Benini Köztársaság legnagyobb városa), rádió- és televízió-műsorokban népszerűsíti vallását. Célja az, hogy a fiatalokkal megismertesse és megszerettesse a voodoo ősi hagyományait. Szerinte a voodoot szándékosan szabotálták és rossz színben tüntették fel. Lakói szerint ez az ország volt a voodoo vallás szülőhelye, amely a keresztény és muszlim hit mellett titokban máig fennmaradt.

 Dah Aligbonon Akpochihala a temploma előtt üldögél. Fotó:Alice Smeets  

Félix Iroko történész szerint máig gyakori, hogy valaki éjszakai látogatást tegyen varázslóknál vagy papoknál, miután katolikus vagy muszlim szertartásokon vett részt. Még egyetemi hallgatók közt is vannak követői, bár voodoo hívőnek lenni együtt jár a megbélyegzéssel. Aligbonon egy alacsony, arisztokratikus modorú úr, általában kék köpenyt hord. Egyszerű, fehérre meszelt falú irodája van, kopott linóleummal és egy használaton kívüli ventilátorral. Fenntart egy templomot, ahol spirituális tanácsadást tart és szertartásokat mutat be Mami Watának, egy vízistenségnek. Emellett vállal fénymásolást, könyvkötést és kaphatóak a rádióműsorai is CD-n. Ezzel a sok világias körítéssel azt akarja megmutatni, hogy válhat a voodoo a mindennapi élet részévé.

Őseinek szellemi örökségét nemcsak közismertté akarja tenni, de azt is belátja, hogy meg kell újítani az új idők elvárásai szerint. Ezért kidolgozott egy gyorstalpaló képzést, így a beavatásig már nem kell három év, elegendő három hónap is. A templom bejáratánál árusított füzetkékben részletes bevezetőt ad a voodoo főbb szentségeihez. Ebben leírja: a voodoo nem maga a gonosz, még kevésbé a Sátán, sőt ellenkezőleg, a természet törvényein alapul és már jóval Buddha, Jézus vagy Mohamed előtt létezett. Hite szerint, ha tiszteli a természetet, az megvédi őt, de ha rosszat tesz bárkivel, az gyengíti az ő erejét is. Az elektronikus média felkapta, mindenfele hívják nyilatkozni, és rengeteg telefonhívása van minden műsor után.

Voodoo szertartás Beninben. - Fotó: Google
 

Aligbonon nem véletlenül a legismertebb voodoo pap, jóval tanultabb társainál, folyékonyan tudja kifejezni magát franciául és fon nyelven, ami az ország legnépesebb törzsének nyelve. Tisztelettel övezik azért is, mert a benini arisztokrácia felsőbb rétegeihez tartozik, közvetlen leszármazottja a 13. századi Aligbonon hercegnek, aki a legenda szerint egy párduccal hált, így alapítva dinasztiát az egyik nagy afrikai királyság, Dahomey születésénél. A királyság később francia gyarmat lett, majd 1975-től Benin néven alakult katonai diktatúrává. Dacára az ország hányattatott történelmének, a királyság palotái máig állnak a régi fővárosban. Így Aligbonon bátran nyilatkozhatja: „Beninben nem áll fölöttem semmilyen király.”

 Voodoo pap - Fotó: Google
 

A népszerűség és a hírnév azonban nem hozott számára gazdagságot. Ám Aligbonon úr csak visszafogottan panaszkodik arról, hogy sem a követők nem adakoznak, sem pedig a kormány nem támogatja tevékenységét, bár mindenkinek fontos az ország gazdag kulturális örökségének megőrzése.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top