Amikor eldugul egy pórusunk, majd az begyullad, akkor jön létre a fehérfejű csúf pattanás, amikor pedig az eltömődött pórusnak a teteje nyitott marad, majd a portól és egyéb szennyeződésektől befeketedik, akkor beszélünk mitesszerről. Az is előfordul, hogy a sérült pórusfalba beszorulnak a baktériumok, vagy az elhalt hámsejtek, ez szintén vöröses gyulladást eredményez, melyet pörsenésnek hívnak.
Egy pattanásnak, vagy más néven aknénak, körülbelül két hétbe telik, amíg eléri a bőrfelszínt. Általában úgy kezdődik az egész, hogy a faggyú beszorul a szőrtüszőbe, mely ezáltal eldugul, a belé költözött baktérium pedig a faggyúból és a bőrsejtekből táplálkozik. A bőrön keletkező dudorok és foltok cisztákat jeleznek – eltömődött pórusok -, melyekből a pattanások kialakulnak.
Sok minden hozzájárul, hogy ilyen dekorációt szerezzünk az arcunkra, illetve testünk más pontjaira, de nagy szerepe van például a stressznek. Amikor stresszelük hormonok szabadulnak fel a szervezetben, melyek előidézhetik a faggyú túltermelődését. A bőrön megjelenő foltok és pattanások azonban további stresszeléshez vezetnek. Ez egy ördögi kör.
A túlzott napozás veszélyeiről sokat hallottunk már, de nem lehet elégszer elmondani, hogy nem tesz jót a bőrnek. Nem csupán öregíti és sérüléseket okoz, de fokozza a faggyútermelést is. Ráadásul az égett bőrön nagyon szembetűnőek a mitesszerek. A tinik a fokozott hormontermelésnek köszönhetik, hogy hamar megismerkednek a pattanásokkal, ám örüljenek, mert öregkorban általában hosszabb időbe telik, amíg elmúlnak, és sokkal fájdalmasabbak is, mert a sejtek anyagcseréje lassúbb.
Mindezeken kívül nem elhanyagolható a táplálkozás jelentősége sem, hiszen a zsíros, olajos ételek segítik az aknék kialakulását, míg a zsírszegény, rostban gazdag tápanyagok segítik az antioxidánsok szintentartását, melyek segítik a pattanásokat előidéző baktériumok elpusztítását. Bár senki ne örüljön, hogy ha most abbahagyja a csoki és mogyi evést, akkor elmúlik minden problémája, ugyanis a dolog nem ilyen egyszerű.
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a mitesszerek annak a jelei, hogy az illető nem tisztálkodik rendesen, az igazság az is lehet, hogy csak nem megfelelően tisztítja arcát, ráadásul nem is feltétlenül jó bolygatni a kis kellemetlenkedőket. A lúgos szappan bár első körben szárítja a bőr, valójában fokozza a faggyútermelést, ezért nem ajánlott. Helyette használhatunk arctisztítótejet, lúgmentes lemosógélt, mindezt lehetőleg naponta kétszer. Kerüljük azt, hogy a vattapamaccsal erőteljesen megdörzsöljük a bőrt, mert az csak elősegíti a gyulladást. Bár ez a veszély most kevésbé fenyeget, mint nyáron, de ha megizzadunk, akkor gyakrabban mossuk meg arcunkat langyos vízzel.
A legjobb megoldás, ha megpróbáljuk kivédeni a pattanások kialakulását, például úgy, hogy ne hagyjuk, hogy a hajunk az arcunkba lógjon, lehetőleg ne tegyük ki bőrünket nagy hidegnek, illetve túl erős napfénynek. Ha már előkerült a nyavalyás, akkor a legtöbb ember neki esik, hogy eltüntesse, ám ez nem jó ötlet. Valójában csak a mitesszereket lenne szabad nyomkodni, a többit szakemberre kéne bízni, na de kinek van ideje folyton a kozmetikushoz rohangászni minden egyes pattanással? Viszont ha már nyomjuk, akkor nyomjuk jól! Előtte meg kell tisztítani a bőrt, majd ki kell gőzölni, hogy kinyíljanak a pórusok. A nyomkodás ne körömmel történjen, mert az felsérti a bőrt, hanem egy tiszta ronggyal, vagy a törülköző szélével. A sikeres akció után töröljük le pórusösszehúzó oldattal, majd tegyünk rá egy pici körömvirág krémet, vagy gyulladáscsökkentőt, hogy bőrünk hamar megnyugodjon.
Még egy jó tanács: kerüljük a zsíros és olajos krémeket, mert eltömítik a pórusokat, kerüljük a kő- és porpúdert. Ha egyedül nem boldogulunk, nem akarnak múlni azok a fránya pattanások, akkor érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki gyógykrémekkel sokat segíthet. És a havi-kéthavi kozmetikuslátogatást se hanyagoljuk el!
Kapcsolódó anyagok:
$$3209$$
$$1951$$
$$1834$$