Ez teljesen megdöbbenti feleségét, a harminc éve vele együtt élő Eliškát, akinek egész nap a lába alatt kellemetlenkedik az immár megállás nélkül zsémbeskedő és duzzogó házastárs. Josef azonban végül arra a megállapításra jut, hogy még tehet valamit a társadalomért, ezért új állás után kell néznie.
Tkaloun először biciklis futárként próbál elhelyezkedni, de nem tudja tartani a tempót, így végül egy élelmiszerbolt üvegvisszaváltó pultjánál vállal munkát. A férfi kivirágzik, élvezi a folyamatos kommunikációt a vásárlókkal és a kollegáival, és azon van, hogy az őt körülvevő sorsokat jobb irányba terelje. Egyedül a saját otthonában és érzéseiben megy nehezen a rendteremtés. A szupermarketben töltött ideje alatt jön rá Josef, hogy amit az embereknek tanítania kell, egyáltalán nem könyvekben van leírva; így elhatározza, hogy az életet fogja tanulmányozni. Josef mindig is minden lében kanál volt, de ahogy a maga finomkodó módján egyre inkább kezd belekotnyeleskedni egyes emberek életébe, drámai fejleményeket előidőző komplikációkkal találja szemben magát.
A Csereüvegek a Jan Svěrak rendezésében és édesapja, a színész, Zdenek Svěrak forgatókönyve alapján készült életrajzi trilógia utolsó darabja. A trilógia az Oscar-díjra is jelölt és a gyermekkort feltáró Általános iskolával (1992) kezdődött, majd a felnőttkorról mesélő, Oscar-díjas Koljával (1996) folytatódott, és a Csereüvegekkel, ezzel az alapjában véve szerelmi történettel zárul, amely a házasélet és a nyugdíjas kor eseményeit önti vígjáték formájába.
“Eredetileg úgy terveztük, hogy a dokumentumfilm a Csereüvegekkel folytatódik Zdenek élettörténetének további részeként, a forgatókönyvet és a már elkészült anyagot az aktuális forgatáshoz felhasználva. Minthogy ezt nem sikerült megvalósítani, az tűnt a leglogikusabbnak, ha bemutatjuk, hogyan és miért történt mindez így. Paradox módon az lett a vége, hogy sokkal érdekesebb következtetéseket sikerült levonni, mint amilyeneket eredetileg reméltünk.” – mondja Jan Svěrák.
A színész-forgatókönyvíró apa és a rendező fiú kettőse a cseh filmipar egyik legeredményesebb együttműködése. Zdenek és Jan Sverák Kolja című filmjükkel 1997-ben elnyerték a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat, a Csereüvegek pedig Csehország minden idők legnagyobb bevételét produkáló hazai filmje lett.
Főszereplők: Zdenek Sverák, Daniela Kolárová