Eltűnő világunk II.

2010. 04. 30.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Az afrikai kontinens

1. A nagy kordofai régió - gumifa ültetvényeiről híres, de az elmúlt 50 év szárazságai folyamatosan pusztítják a termő fák mennyiségét. Ezzel fenyegetve az ott élők bevételi forrásait, és a világ gumi arábika nyersanyagának egy nagyobb százalékát.

2. Gonder, Etiópia - a hőmérséklet emelkedésés a csapadék folytonos növekedése az eddiginél gyakoribb malária járványokkal fenyeget az etiópiai fővárosban.

3. Lilongwe, Malawi - a világ egyik legszegényebb országában élők a szárazság miatt  képtelenek annyi búzafélét termelni, ami akár az alapvető igényeket kielégítené.

4. Kongói-medence - a világ második legnagyobb összefüggő esőerdő területe az Amazonas után. Jelenleg még 90%-a érintetlen, de a fakitermelés következtében akár 50%-a is eltűnhet a század közepére.

5. Timbuktu, Mali - a történelmi jelentőségű agyagváros épületei eltűnhetnek a föld felszínéről, ha az időjárási viszonyok tovább változnak.

6. Niger Delta, Nigéria - Afrika legnagyobb mangróve erdője található itt jelentős mennyiségű olajkészlettel együtt, melynek kitermelése árvizekhez és az erdő pusztulásához vezet.

7. Nakuluft park, Namíbia - a világ legnagyobb vándorló homokdűnéi évente több száz métert tesznek meg vegyülve a zöld élővilággal. Az egyre nagyobb szárazságok ezeket a zöldövezeteket fenyegetik.

Folytassuk?

8. Kalahári-sivatag, Namíbia - a sivatag őshonos nomád törzse, a San, mely egykor milliónyi tagot számlált, mára alig 2000 fősre csökkent a szárazságnak és erőszakos farmosításoknak köszönhetően.

9. Masai Mara, Kenya - minden nyáron 1.3 millió vadállat vonul át a területen. A csapadékcsökkenés súlyos károkat okozhat.

10. Kilimandzsáró, Tanzánia - az elmúlt 100 évben a hegy elvesztette jégsapkáinak  4/5-ét. Az éghajlatváltozással együtt ez szárazsághoz és éhínséghez vezet a térségben.

11. Nílus-delta, Egyiptom - a tengerszint emelkedés eltörléssel fenyegeti az 5000 éve művelés alatt álló mezőgazdasági területeket.

12. Okavango-delta, Botswana - a világ legnagyobb szárazföldön belüli sziget-csatorna-folyó labirintusa. A növekvő szárazság bozóttüzeket és üvegházgázok tömeges kibocsátását eredményezi.

13. Chad-tó - Nigéria és Niger legnagyobb édesvízkészlete. A felmelegedés miatt az utóbbi évtizedekben közel 90%-a kiszáradt, és a vízterülete folyamatosan csökken.

fotók: newsweek.com

-Sebők Anna-



Szerző

donna.hu



Scroll to Top