A csecsemőkön a pelenkával találkozó felület későbbi kiütéseit, sebesedését is bőrpír előzi meg. A bőr viszont kipirulhat atropin- vagy szénmonoxid mérgezésben is.
Lényeges és fontos jel a bőr elkékülése. A száj körül észlelt elkékülés utal a csecsemő, vagy gyermek szívnek vagy tüdejének egészségi problémájára, ennek megállapítása viszont az orvos dolga. Lilásfekete a fogíny arzénmérgezésben, kékesfekete lehet ólom és higanymérgezésben, egészen fekete bizmutmérgezésben.
A bőr sárga színe sok mindenről árulkodik: Sárgult bőrszín esetén mindenkor nézzük meg a kisgyermek szeme fehérjét. Ha az nem sárga, úgy kisded korban lehet, hogy csak túl sok sárgarépát vagy sütőtököt kapott a gyermek. Amennyiben a gyermek szeme fehérje is sárga, ez többfajta betegség jele is lehet, a gyermeket mindenképpen meg kell mutatni orvosnak. Lehet a gyermek bőrszíne sárga gombamérgezéstől is.
Attól, hogy nagyo nfehér a bőre,
még nem biztos, hogy beteg!
Sápadt, fehér a gyermek, ha fáradt, vagy vérszegény. Ha vérszegénységre gyanakszunk, akkor hasonlítsuk össze a gyermek körmöcskéit a sajátunkkal, a vérszegény gyermek körme nem annyira rózsaszín, mint a mienk.
Lehet a sápadtság krónikus vagy akut betegség jele is. Sápadt és aláárkolt szemű szokott lenni az a kisgyermek, aki bélférget kapott.
Rossz az arcszíne a kisgyermeknek akkor is, ha még a széltől is óvják, nem mozog, nem játszik eleget a szabad levegőn.
A bőr színváltozásai nagyon gyorsan bekövetkeznek, és olyan állapotokra hívják fel a figyelmet, amire nagyon oda kell figyelnünk. Minden esetben vigyük a kisgyermeket, vagy a csecsemőt azonnal orvoshoz. A gyermekorvos feladata eldönteni, hogy milyen esetben mit kell tennünk, s a sokféle lehetséges ok miatt a gyors szülői beavatkozás néha több kárt okozhat, mint hasznot, és így próbáljuk meg ezeket lehetőleg elkerülni.
-Németh Ágnes-