Európában számtalan olyan vár és kastély van, amit érdemes megismerni. A teljesség igénye nélkül íme néhány hely a legérdekesebbek közül:
Fecskefészek, Ukrajna
Fotó: Steve Raymer
A neogótikus stílusban épült Fecskefészek 40 méterrel a Fekete-tenger vízszintje felett tornyosul Yalta mellett. Egy német arisztokrata építtette 1912-ben a tengerparti villát. Jelenleg egy olasz étterem üzemel benne.
Prágai vár, Csehország
Fotó: Francisco Estrada
A Vltava folyó partján épült vár a maga nemében egyeduralkodó a világon, ugyanis ez a legnagyobb kastélykomplexum a Földön. Itt őrzik a cseh koronaékszereket, itt tornyosul Prága legnagyobb temploma. Gyakorlatilag város a városban.
Burgundi Kastély, Franciaország
Fotó: James L. Stanfield
A francia Aranyparttól nem messze, a jó termőföldek és gazdag szőlőskertek között terpeszkedik a Burgundi Kastély. Valaha katonailag hallatlanul fontos pont volt Európában, mára azonban csak a turisták ostromolják.
Neuschwanstein, Németország
Fotó: George F. Mobley
Neuschwansteint, magyarul Új Hattyúkővárat II. Lajos bajor király építtette Richard Wagner tiszteletére. Az Alpokban megbúvó kastély igazi mesepalota: például ez ihlette a Disney filmvállalat jelképét, a Csipkerózsika-kastélyt is.
Manorbier, Wales
Fotó: Robert W. Madden
A norman hódítók által –előbb fából, majd kőből- épített kastély szépen belesímul Wales dombjaiba. A pembrokeshire-i kastély népszerű túristalátványosság főleg azért, mert remek állapotban vészelte át az évszázadokat.
Edinburgh, Skócia
Fotó: Jim Richardson
Ki ne ismerné Skócia gyöngyszemét, az Edinburgh-i kastélyt? Azt viszont kevesen tudják, hogy egy kialudt tűzhányóra épült, és „karrierjét” még időszámításunk előtt 600-ban kezdte.
Szepesvár (Spiš) Szlovákia
Fotó: James L. Stanfield
4 hektáros területével a szepesi vár Európa legnagyobb alapterületű erődítménye. 1993 óta a világörökség része. A területet már időszámításunk előtt is lakták, de virágkorát a tatárjárás utáni két-három évszázadban élte.