Nagyon hatásos, mindenki által ismert gyógynövényünk a kamilla: megfázás esetén korlátlan mennyiségben fogyaszthatjuk.Párologtatóba tehetünk egy- vagy többféle illóolajat. Az illat átjárja a lakást, és folyamatosan csillapítja a megfázás okozta kellemetlenségeket. Vannak viszont "titkosabb" csodaszereink is!
Az izsóp (Hyssopus officinalis) vagy a sédkender (Eupatorium perfoliatum) teája nagyszerű homeopátiás szer, ezek az izzadás fokozásával csökkentik a lázat. A kettő keverékében az izsóp gátló hatása egyszerre érvényesül a sédkender fájdalomcsillapító hatásával.
A gyógynövényszakértők nagy szeretettel ajánlják azokat a gyógynövényeket, amelyek a légutakat és a torkot nyugtató nyálkaréteggel vonják be.
Ebben a vonatkozásban nagyon hatásos a csukamájolaj, a fokhagymaolaj, melyek bevonják a torok és a légutak nyálkahártyáját, és könnyítik a fájdalmat és a köhögést. A csukamájolaj ezenkívül sok A- és D-vitamint is tartalmaz.
A molyhos ökörfarkkóró
Nyálkabevonónak is kiváló; fájdalomcsillapító hatása révén megnyugtatja az idegeket és a gyulladt szöveteket.
A gyömbérgyökér
Használható toroköblítőként, teája nyálkásító, nyugtatja a gyulladt nyálkahártyát.
Íme egy jól bevált gyömbéres recept:
Melegítsünk fel kis lábosban tejet, vigyázzunk arra, hogy ne forrjon fel. Adjunk ehhez fél teáskanálnyi őrölt gyömbért vagy két-három szelet friss gyömbérgyökeret. Ízesítsük mézzel, ez bevonja és védi a torkot és a gégét.
A fekete nadálytő
Levele és gyökere is igen népszerű nyálkásító, asztmában szenvedőknek is szeretettel ajánljuk.
Nyugtatók
A természetes nyugtatók segíthetnek megnyugtatni mind a testünket, mind a lelkünket, ezáltal növeljük immunrendszerünk hatékonyságát.
Az illatos macskamenta (Nepeta cataria)
Különösen hatékony a mellkas és a tüdő idegeinek nyugtatására.
A csucsóka (Scutellaria latiflora), a komló (Humulus lupulus) és a mezei macskagyökér (Valeriana officinalis). Mindegyiket nagyon óvatosan adagoljuk.