Már az ősember is megtapasztalta, hogy egyes növények igen ártalmas, mérges anyagokat tartalmaznak, más növények meg olyan anyagokat, amelyek bizonyos betegségek esetén gyógyító hatásúak.
Időtlen idők óta használja az ember a gyógyító növényeket, sőt újabban termesztik is. Ma már a nagyon veszélyes növények mérgét is fel tudjuk használni a gyógyításra, de természetesen csak megfelelő előkészítés után és csak az orvos alkalmazhatja. Ilyen például a kokain, a kinin, az atropin, stb. Hazánkban is vadon teremnek ilyen nagyon mérges növények, de ezeket is gyűjtik, s igen sokat szállítunk a gyógyszergyárak részére. Ilyen a nadragulya (tropa belladonna), a maszlag (Datura Stramonium), a beléndek (Hyosdyamus niger), az orvosi kálmos (Acorus calamus). Hazánkból sok ilyen növényt visznek ki külföldre, különösen a nadragulyát. Közvetlenül gyógyító hatású növényeink a következők. Meg kell jegyeznünk, hogy ezek legnagyobb része népi orvosság és nem túl hatékony, de egyesek valóban nagyon hasznosak.
Hársfavirág: A belőle főzött tea izzasztó hatású, ezért meghűlés esetén jó szolgálatot tesz.
Borsos menta: Ennek teája is izzasztó hatású, és üdítő.
Fodormenta: Olyan, mint a borsos menta. Ebből is nagy kivitelünk van, s a magyar fodormenta (Mentha piperita) a legjobb az egész földön.
Erdei mályva (papsajt): Teája köhögéscsillapító.
Zsálya: Hajtásaiból főzött teáját száj- és torokvíznek használják.
Orvosi székfű (kamilla): Teája az idegeket nyugtatja, a gyomor- és bélfájdalmakat csillapítja, sőt a torokgyulladást is enyhíti, ha öblögetünk vele, és még a szemgyulladást is gyógyítja borogatásként. Ilyenféle célokra az orvosok is rendelik.
Cickafarkfű: Gyomorerősítő.
Ezerjófű: Magas keserűanyag tartalma miatt a gyenge gyomrúaknak hasznos gyógyszer.
Bodza: Virágjának teája igen erős izzasztó, ezért jót tesz annak, aki fázott. Ráadásul az íze is finom, ami a gyógynövények között ritkaság.
Kankalin: Teája idegesség, szédülés és görcsök ellen hatásos.
Lándzsás levelű útifű (Útilapu): Füzéres virágzatának és leveleinek forrázata jó nyákoldó, azért hurutos bántalmak esetén használ.
Kakukkfű: Teája nagyon jó gyógyszer a szamárköhögés ellen. Izzó parázsra szórva jó szagú, de csípős füstöt ad, ezt használják nálunk a szúnyogok kifüstölésére.
Lúdpázsit, vagy pipehúr: Teáját a nép szívesen használja bélhurut esetén. Az igazi teát pótló magyar teáknak fontos alkatrésze.
Szagos müge: Teája izzasztó és erősítő.
Veronikafű: Teája szintén a légzőszervek betegségei ellen jó. Timsó hozzáadásával igen jó száj- és torokvizet készíthetünk belőle.
Csipkerózsa, vagy vadrózsa: Érett vörös bogyóját lekvárnak is befőzik, s nagyon egészséges, mert sok A- és C-vitamint tartalmaz. Teának is lefőzik, s mint ilyen, vesetisztító hatású.
Kökény: Fehér virágaiból anyagcsere-fokozó teát főznek. Apróbb levelei a teapótló teákban használatosak.
Ökörfarkkóró, vagy királygyertya: A legfontosabb gyógyító növényeink egyike, fontos orvosságot készítenek belőle, de ezt csak orvosi rendeletre szabad használni.Hazánk ebből komoly mennyiséget exportál.