Hosszú órákig tartana felsorolni, hányféleképpen teszik könnyebbé életünket a kutyáink. Vakoknak, mozgássérülteknek segítenek, fogyatékosok napjait teszik szebbé, betegségeket, bombákat, drogokat szagolnak ki, és így tovább. Egy nemrég publikált tanulmány szerint közvetett módon is vigyáznak ránk: a kutyás családok jóval többet mozognak, mint a kedvencet nem tartók.
Mondhatnánk, hogy ehhez nem kellenek tudósok és hosszadalmas kutatómunka. Valóban, pusztán józan eszünkre hagyatkozva is nyilvánvalónak tűnik az összefüggés, de azért érdemes átfutni az American Journal of Public Health tudományos folyóiratban publikált tanulmány eredményeit.
A kutatók a gyerekekre fókuszáltak az adatgyűjtés során, azt akarták kideríteni, mennyiben más egy kutyás gyermek életmódja, mint háziállatot nem tartó kortársáé. A Discovery News szerint a szakemberek arra jutottak, hogy egy állattartó család csemetéje naponta átlagosan 325 percet tölt fizikai aktivitással, míg a kutyát nem tartó gyerekek esetében ez a szám csak 314. A lépésszámlálók adatait összehasonlítva kiderült, hogy a kutyások naponta 4 %-kal több lépést tesznek meg, mint a többiek. Egy korábbi felmérés szerint a felnőttek esetében ez a szám 25 %, ami 1700-zal több lépést jelent naponta. Az is kiderült, hogy az ifjú gazdik a séták, fürdetés és a közös játék miatt naponta átlagosan 11 perccel kevesebb időt töltenek egy helyben ülve, például televízió vagy számítógép előtt.
A kutatást vezető Christopher Owen csapata 2065 gyermeket vont be a vizsgálatba, 78 különböző iskolából London, Birmingham és Leicester területén. A gyerekek 9-10 év közöttiek voltak és mintegy 10 %-uk tart kutyát. Az eredmények alapján Owenék arra a megállapításra jutottak, hogy a kutyatartás felelőssége valóban ösztönzi a gyerekeket az aktívabb életmódra. Vagyis a lassan korunk egyik legégetőbb egészségügyi problémájaként kezelt gyerekkori elhízás ellen kiváló megoldást jelenthet egy csillogó szemű eb a kertben.
Forrás: Farm.hu