Méregtelenítés - Tények és tévhitek

2008. 10. 09.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

A szervezetünkben évente négy kilónyi felesleges méreganyag halmozódik fel tartósított élelmiszereinkből, rovarirtókkal kezelt növényeinkből, klórozott ivóvizünkből, a szennyezett levegőből, nem is szólva a vegyipari, háztartási és kozmetikai készítményeinkről. Ezek a méreganyagok rendkívül megnehezítik testünk működését. Egy jó méregtelenítés után hatékonyabb lesz a táplálék feldolgozása, kiegyensúlyozottabb lesz az anyagcsere, erősödik az immunrendszer. Ha gyakrabban nem is, tavasszal és ősszel mindenképp tisztítsuk meg szervezetünket.

A böjt lehet drasztikus és szigorú, de olyan formáját is választhatjuk, amely könnyen beilleszthető mindennapjainkba. Ezt pedig egy kis odafigyeléssel egész évben megtartható.

Egy böjtös nap is több a semminél, ilyenkor legalább egy napra tehermentesítjük szervezetünket. Ünnepek, lakomák, poháremelgetős, cigarettafüstös esték után különösen jót tesz, regenerál a böjt.

Az egynapos böjtök igazából nem igényelnek komolyabb felkészülést, könnyen megvalósíthatók. Rengeteg típusból válogathatunk: ehetünk csak gyümölcsöt, csak rizst, csak joghurtot vagy akár csak nyerskosztot is.

Csinálhatunk méregtelenítő kúrát is, ez azonban komoly előkészületeket igényel. Már jó ideje tisztában vagyunk a ténnyel – vagy legalábbis hallottunk róla – , hogy tavasszal és ősszel tisztítókúrát kell (kellene) csinálni. A médiából ránk ömlő ajánlatok közül azonban sokan nehezen tudják csak eldönteni, hogy számukra mi a megfelelő. Pedig a helytelenül megválasztott kúra – legyen akármilyen ismert, drága, jónak mondott – komoly gondokat okozhat!

A legfontosabb szabály: mielőtt tehát belevágunk szervezetünk megtisztításába, mindenképpen kérjük ki orvos vagy táplálkozási szakértő tanácsát – különösen fontos ez, ha van valamilyen betegségünk. Ha nem így teszünk, leterhelhetjük szervezetünket, amivel többet ártunk, mint használunk. A böjt több mint egyszerű fogyókúra: a koplalás célja a belső nagytakarítás. Ilyenkor távoznak azok a salakanyagok és mérgek, amelyek felhalmozódtak szervezetünkben, a vese segítségével kiválasztódnak és kiürülnek a lerakódott méreganyagok.

Ugyanúgy, mint az egynapos böjtnél, itt is több módot választhatunk a megtisztulásra. Csinálhatunk teljes böjtöt, módosított koplalókúrát, léböjtkúrát, kázsakúrát vagy választhatjuk a gyógyböjtöt is.

Bármelyik típust válasszuk is, mindig tartsunk be néhány alapszabályt: 1. A biztonságos böjthöz elengedhetetlen a megfelelő felvezető és levezető diéta. 2. Kizárólag szakértői felügyelettel, böjtben jártas orvossal történt előzetes konzultáció után kezdjünk hosszabb böjtbe. 3. A teljes értékű léböjthöz váltsunk környezetet! Keressünk stresszmentes helyszínt, a kúra időtartama alatt pedig igyekezzünk csak magunkra figyelni. Ismerjük meg önmagunkat televízió, mobiltelefon, internet, munkatársaink és családtagjaink valamint hétköznapi rutinfeladataink nélkül. 4. A böjt alatt engedjünk el minden feleslegesen felhalmozott anyagot, gondolatot, negatív érzelmeket. 5. Végezzünk mélyre ható mozgásokat – pl. jóga, pilates, gyaloglás – és meditáljunk. Ezek mindegyike fokozza a böjt salaktalanító hatását és segít az elmélyülésben.

(Legközelebb megismerhetjük közelebbről az egyes böjtípusokat.)

Kapcsolódó anyagok:

$$141$$

$$1530$$

$$1553$$

$$1622$$

$$1630$$

$$1774$$



Szerző

donna.hu



Scroll to Top