A fogamzásgátló tabletták a látszat ellenére a legkevésbé sem egyformák. Most számba vesszük a három alaptípust és a velük kapcsolatos tudnivalókat, hogy segítsünk mindenkinek a legjobbat kiválasztani.
Az egyfázisú tabletták a legelterjedtebbek. Erre a típusra az a jellemző, hogy minden hatékony tabletta ugyanolyan mennyiségű ösztrogén és progeszteron hormont tartalmaz. Ha kiegyensúlyozottan – vagyis hosszú távon, folyamatosan – szedjük, valószínűleg kevés mellékhatásra számíthatunk. Azonban ismert néhány olyan eset is, amikor nők arról számoltak be, hogy kedvetlennek és fáradtnak érezték magukat a szedés során. Kifejezetten előnyös ez a típus hormon-érzékenyeknek.
A háromfázisú tabletta azoknak ideális, akik szeretnék nyomon követni ciklusukat. Ez a típus progeszteron- és ösztrogén-adag tekintetében különbözik egyfázisú társától, az a hormonmennyiség ugyanis, amelyet egy nő egy ilyen pirulával magához vesz, kevesebb, mint amennyit az egyfázisú tabletták tartalmaznak. Vegyük azonban figyelembe, hogy az alacsonyabb hormontartalom erősebb vérzéshez vezet.
A csak progeszteront tartalmazó tablettákat azoknak a nőknek fejlesztették ki, akiknek a gyakori migrének vagy például szoptatás miatt nem tanácsos ösztrogént szedniük. Ezt a „mini tablettát” mindennap pontosan ugyanabban az időben kell bevenni. Mellékhatásként pedig gyakori a kiszámíthatatlan és erős vérzés.
Manapság már olyan termékekkel is óvhatjuk környezetünket, mint a többször használatos betét illetve tampon. Érdemes megfontolni a váltást! A többször használatos betét lényege, hogy minden használat után ki lehet mosni. De kipróbálhatjuk a tengeriszivacs-tamponokat is, amelyek nem tartalmaznak kémiai anyagokat, moshatóak, és hat hónapon keresztül használhatóak. Hasonlóak a százszázalékosan szerves anyagból készült tamponok is, amelyeket megrendelhetünk az internetről, de a bioboltok polcain is megtalálhatjuk őket.
Sok nő kíváncsi arra, hogy pontosan mikor is ovulál. Erre azonban csupán néhány jel figyelmeztet, amelyeket csak akkor vehetünk észre, ha alaposan figyelünk testünkre. Az egyik előrejelzés az lehet, ha a ciklus közepén hirtelen hasító fájdalmat érzünk a medencénkben. Ez az ún. mittelscmerz, vagyis a pillanat, amikor az érett pete kilökődik a petefészekből és bekerül a petevezetékbe. Egy másik módszer – talán az ismertebb – ha minden reggel, amint felébredünk, megmérjük a testhőmérsékletünk. Az ovuláció kezdetén ugyanis testünk hőfoka fél fokot emelkedik, majd folyamatosan növekszik majdnem egy héten át.
(Legközelebb a tamponparákról olvashattok).
Kapcsolódó anyagok:
$$1729$$
$$1844$$
$$1879$$
$$1965$$