Az első akadály, amibe beleütközhetünk, hogy gyermekünk egyáltalán nem szeretne „pápaszemes” lenni. Az oviban, suliban csúfolhatják érte, amit természetesen el szeretne kerülni. A mi dolgunk, hogy megnyugtassuk. Anyunak, apunak, nagyinak, nagytesónak is van szemüvege, mégse csúfolják. Meg amúgy is, a szemüveg olyan felnőttes dolog. Melyik gyerkőc ne szeretne felnőttes lenni? Építsük erre a meggyőző stratégiánkat.
Szerencsére manapság már széles a paletta, és nem csak a nagyon gáz és kevésbé gáz keretek közül választhatunk. A piacon találhatunk kisfiús, kislányos, felnőttesebb és vidámabb darabokat is. Az orvos által felírt lencse ugyan behatárolja, hogy mely keretek jönnek szóba, de így is bőséges a választék. Több optikában is nézzünk szét, milyen típusú kereteket árulnak, milyen árfekvésben. Ne feledjük, a szemüveget a legtöbb esetben egész nap viselni kell, és a gyerekeknek is fontos, hogy jól érezzék magukat közben.
A keretek anyaga is többféle lehet, fő szempont gyermekek esetében a törésállóság és a könnyűség legyen. Az elkészült szemüvegnél ellenőrizzük, hogy a kis tappancsai megfelelően tartanak-e az orrnál. Kényelmetlen folyton felfele tologatni a lecsúszott szemcsit, a gyerekek nem is nagyon fárasztják vele magukat, inkább elnéznek felette, vagy a lencse felső részén keresztül szemlélik a világot – így pedig olyan, mintha nem is lenne rajtuk szemüveg.
Totyogóknak érdemes visszakunkorodó szárú darabot választani, hogy ne essen le szaladgálás, ugrálás közben. Ha ez a megoldás nem tetszik, gumipánttal is rögzíthető a keret a fej körül.
A lencse milyensége is fontos tényező. Vegyük számításba, hogy a srácoknál a szemüveg könnyen fogyó eszközzé válik. Ezért a lehető legütésállóbb lencsét válasszuk, és az optikusnál afelől is érdeklődjünk, hogy ha mégis törik, azt ugye nem szilánkosan teszi. A lencsékre mindenképpen érdemes UV szűrő réteget kérni, és a nagyobb gyerkőcöknek akár fényre sötétedőt is készíttethetünk. Nagyon vagány ám, mikor a suliból kilépve a sima szemcsi napszemüveggé válik!
Ha elkészült a szemüveg, ne várjuk el, hogy gyermekünk egyik percről a másikra hozzá is szokik a viseléséhez. Eleinte csak rövidebb ideig viselje, például tévénézés közben. Amennyiben egész nap rajta kell lennie a szemüvegnek, fokozatosan növeljük a viselési időt.
Mivel gyermekről van szó, időnként ellenőrizzük, nem nőtte-e ki a szemüveget. Nem szorítja-e a szára a fejecskéjét, a tappancsok még mindig jók-e az orrára. Ezenfelül szemvizsgálatra is rendszeresen járjunk el, hogy tudjuk, jó-e még a szemüveg, vagy újat kell iratni.