Már Magyarországon is vannak olyan helyek, ahol defibrillátorok állnak rendelkezésre, amelyekkel akut életveszélyes szívritmus zavarokat, és más szívzavarokat is kezelni lehet. Ilyenkor a szívritmus zavar legextrémebb formájával találkozunk. Ahhoz, hogy a szívizom percenként hatvanszor egyenletesen összehúzódjon, milliónyi sejt működését kell precízen összehangolni.
Erre szolgálnak a szívben bizonyos kis csomók, amelyek elektromos impulzusokat bocsátanak ki. A szívkamra remegése esetében teljesen rendezetlen elektorimpulzusok vágtatnak a szívben, mely a másodperc tört része alatt megáll. A defibrillátorral az orvos a szív elektromosságot egyetlen áramlökéssel normalizálni tudja.
Legtöbbször a negyvenedik életévüket már betöltött embereknél esik szét a ritmus, és többnyire keringési zavarok állnak e mögött a jelenség mögött.
Fiatalabb embereknél is előfordulhat, elsősorban sportolóknál. Az ok ilyenkor legtöbbször a szívizom gyulladása (myocarditis), ehhez jön még pl. ha egy vírusos influenzát nem megfelelően kezelnek.
Hogyan lehetne megelőzni a hirtelen szívhalált? Elsősorban azzal, ha nem dohányzunk, nem hízunk el, keveset emésztjük magunkat - inkább levezetjük az elkerülhetetlen feszültséget, és mozgunk naponta.
Ezen kívül ragaszkodjunk ahhoz, hogy az orvos gyanú esetén ne csak a szokásos szívgyógyszereket, hanem gyulladás csökkentő szereket is adjon! Így pl. alacsony dózisban alkalmazott Aspirin szedésével is megelőző hatást érhetünk el. Ezeket a parázsló gyulladási gócokat semlegesíteni kell. Ezért kell a fogainkat is rendszeresen megvizsgáltatni. Ügyeljünk arra, hogy a legkisebb seb is gyorsan gyógyuljon. Mindez sokat segíthet a szívünk védelmében.
Kapcsolódó anyagok:
$$2521$$
$$2207$$