Az egyiptomiak szerint halálunk után szívünk megmérettetik, ha bűneink miatt nehezebb egy tollnál, büntetés vár ránk. A buddhisták szerint a gyémántszív magát Buddhát ábrázolja, aki ráadásul egy szív alakú levelekkel büszkélkedő fa alatt világosodott meg. A testi szerelem jelképeként a 13-14. században jelenik meg. A szimbólum elterjedésében nagy szerepe volt az arab, majd a trubadúr és a vágáns költészetnek.
Az első szívforma, stilizáltan, füge illetve borostyánlevél formájában, kr.e. 3 évezredből származik, Afganisztánból. Ezeknek a formáknak valószínűleg nem volt közük a szívhez, mint szervhez, mivel az akkori ábrázolásokban azt lóhere, vagy toboz alakban jelenítették meg. A ma ismert forma, amely a 13-14. században alakulhatott ki, mind a vallási, mind a világi életben fontos szerepet játszott. A vallásban az isten iránti szeretetet jelképezte, a 14. században lett piros színűvé. A világi életben a német és francia kártya-kultusz elterjedésével lett közismert, amelyeken a négy szín közül az egyiket ezzel jelölték. A 15. századtól a szív megjelent a címereken is.
A szív formája számtalan találgatásra ad okot. Vannak, akik a felső görbületeket a női keblekhez hasonlítják, mások a férfiak heréjére asszociálnak. Az egyszerre kétnemű szívnél, mely így a közösülést is szimbolizálhatja, a nyíllal átlőtt szívet tartják egyértelműbb, konkrétan fallikus szimbólumnak bélyegzik, utalásnak a nemi kapcsolatra.
Hosszú utat járt be a mára unalomig ismert jelkép. Azon kevés dolgok egyike, amelyek évszázadokon át fennmaradtak, változatlan jelentéssel. Amikor valaki emléket állít érzelmeinek egy jól-rosszul sikerült rajzzal, karcolattal, nem mintha illendő dolog lenne lépten-nyomon falfirkákat mázolni, vagy összevésni a padok háttámláját, egy több száz éves hagyományt követ. Ez valószínűleg nem hatja meg azt, aki huszonkettedszerre kénytelen lesikálni a kerítéséről az örökkévalóságnak állított emléket két általános iskolás érzelmi fellángolásáról.
De a hagyomány, az hagyomány.
A közelgő Valentin napról sok hasznos és érdekes cikket olvashattok az ajandek.hu oldalunkon!