Az emberek többsége a plasztika szó hallatán többnyire a mellműtétre, ráncfelvarrásra, zsírleszívásra, fenék- fül- száj- műtétekre asszociál. Pedig a plasztika nem csupán az esztétikai műtétekre korlátozódik. Olyan, az életet megkönnyítő műtétek is a plasztika fogalmát képezik, amelyeket kizárólag a plasztika precíziós technikáival lehetséges elvégezni. Például egy baleset következtében súlyosan megsérült arc, kéz, vagy láb helyreállítása. Ezek a rekonstrukciós műtétek.
A plasztikai műtétek nem minden fajtája tartozik a szépészeti plasztika körébe. Akadnak például olyan helyreállító műtétek, amelyek születési, vagy fejlődési rendellenességeket, égési sérüléseket, hegeket, dongalábat, mell eltávolítás utáni állapotokat orvosolnak. Ezek fontos, a páciens mindennapi létét megkönnyítő műtétek is plasztikai műtétek – azonban olyan állapotokat állítanak vissza, vagy abnormálisat normalizálnak, amelyek nem esztétikai jellegűek.
Éppen ezért a rekonstrukciós plasztikai műtétek között akad olyan, amelyiket a Társadalom Biztosító részben vagy egészben finanszíroz.
Ellentétben ezzel, az esztétikai plasztikai műtétek – még ha lelki vonatkozásban szükséges is lehet –, egyáltalán nem támogatottak. Hiszen szervileg egészséges, teljes életet élő emberek, megjelenésük javítása érdekében kérik a beavatkozást. Például az emlők korrekciója, vagy a lábak kizárólag esztétikai formálása, orrműtétek, alakot formáló plasztikák tartoznak ide.
Ámbár ezek között is akad kivétel, mint például a túlzottan nagy és lógó mellek esete, amelyhez megfelelő orvosi, pszichológiai és fiziológiai indoklással anyagilag hozzájárulhat a TB a műtéthez – de sajnos ez ritkán fordul elő.