Az ételmérgezés kellemetlen élmény, mi több, életveszélyes is lehet. Néha nem könnyű eldönteni, ehető-e az a bizonyos étek. Felsorolunk 5 olyan ételt, melyek vagy romlandóak, vagy egyéb okok miatt gyakran okoznak gyomorrontást, súlyosabb esetekben ételmérgezést. Az amerikai Közérdekű Tudományos Központ (Center for Science in the Public Interest), mely egy nonprofit felügyelő szerv és táplálkozással kapcsolatos tanácsadó csoport, közzétett 10 olyan ’kockázatos’ ételt, melyek könnyen okozhatnak rosszullétet.
Említésre méltó, hogy a top 10-ben nincs hús (a halat és más tengeri herkentyűket leszámítva), viszont – rossz hír a vegetáriánusoknak – tejtermék már annál inkább bekerült a táplálkozási veszélyzónába. Cikkünk első részében bemutatunk 5 feketelistás ételt a top 10-ből:
1. Leveles zöldségek:
A salátához valóban a legpraktikusabbak, legyen szó akár a zöld salátáról, fejes salátáról, spenótról, káposztáról, cikóriáról, kelkáposztáról, fehér mustár zöldjéről, vagy a leveles fehérrépáról. Ezen alapanyagokkal kapcsolatban több mint 13. 568 megbetegedéses esetről számoltak be 1990 óta. A leveles zöldségek könnyen fertőződnek, például trágyával, koszos vízzel, de akkor is kerülhet rájuk baktérium, ha, mielőtt a salátához nyúlunk, nyers húst darabolunk és nem mosunk kezet utána. A megoldás tehát az, ha alaposan megmossuk a salátaféléket és a kezünket is, mielőtt az asztalra kerül a friss zöldségből készült elemózsia.
2. Tojás:
A leggyakrabban a szalmonella baktériummal hozzák összefüggésbe a tojásos ételeket fogyasztók rosszulléteit. A baktérium ellen az egyetlen hatékony ellenszer a forralás: inkább főzzük tovább és legyen keményebb a főtt tojás. Kerüljük a nyers tojást tartalmazó ételek fogyasztását, köztük a nyers tésztáét is. A leginkább tehát a nyers táplálékra kell odafigyelni, mivel azok sokkal nagyobb valószínűséggel tartalmaznak baktériumokat, mint főtt vagy sült társaik.
3. Tonhal:
Ez a halfajta sajnos sokszor fertőződik meg a scombrotoxin nevű méreganyaggal, ami pirulást, fejfájást és görcsöket idéz elő. Amennyiben sokáig 16 Celsius-fok feletti hőmérsékleten tárolják a kifogott halat, a bomlási folyamat beindul és villámgyorsan szaporodnak a bacik, amiket már a sütés sem pusztít el. A tonhalat 268 ételmérgezéssel hozták összefüggésbe 1990 óta az amerikai Közérdekű Tudományos Központ adatai alapján.
4. Osztriga:
Ne feledjük, hogy mielőtt ínycsiklandó finomfalat lesz az osztrigából, a tengerfenéken megbújva szűri a vizet és a táplálékot. Így nem nehéz elképzelni, hogy ha a víz fertőzött, a kagyló is kissé szennyezett lesz. Ha nyersen vagy félig átsütve tálaljuk, sajnos sok baktériumot tartalmazhat – általában a Vibrio vulnificus nevű norovírust –, ami hányingert, hányást és hasmenést okozhat.
5. Krumpli:
A frissen hámozott és jól átsütött krumplival garantáltan nincs probléma, ám a krumplisalátában már sok-sok baktérium leselkedhet a bélcsatornánkra. A legáltalánosabb probléma a krumpli esetében a keresztbe fertőzés – egy baci átterjedése az egyik fajta ételről, gyakran húsról, egy másikra. A krumplival kapcsolatos mérgezős eseteket a következő baktériumokkal kapcsolták össze: Listeria, Shigella, E. coli és szalmonella.
Folyt.köv.