Akár tetszik, akár nem, a többségünk ideje java részét az ülőgumóin tölti – munkában és otthon egyaránt. Nem csoda hát, ha testünk gyorsan elveszti mozgékonyságát, rugalmasságát, na meg karcsú vonalait. Tehetünk ellene, megfelelő étrenddel és mozgással. Igen ám, de mint mindenhol, a fitnesz területén is hemzsegnek a köztudatba beépült tévhitek. Tegyük tisztába a leggyakoribbakat!
#1: Reggeli torna
Tévhit: A reggeli edzés a leghatékonyabb
Hamis. Akkor eddz, amikor az a legjobban esik. A tested ugyanúgy reagál a reggeli edzésre, mint a délben vagy este kivitelezettre. Edzés előtt 1 órával egyél néhány könnyű falatot, hogy legyen elég energiád.
Vannak, akik reggel szeretnek edzeni, mivel úgy érzik, a korai mozgás egész napra feltölti őket energiával. Mások a délutáni, esti edzésre szavaznak, úgy érzik, ennek hatására elpárolog belőlük az egész napi feszültség. Bárhogy is legyen, nem az időpont a lényeg, hanem az, hogy hetente 3-5 alkalommal szakítsunk időt a testmozgásra.
#2: Fehérjebomba
Tévhit: Edzés után azonnal fehérjét kell enni
Ez attól függ, milyen típusú edzésünk volt. Egy izzasztó, mozgalmas edzés után a legfontosabb, hogy a szervezet ne szenvedjen hiányt energiában. Ezért aztán fehérje helyett inkább szénhidráttartalmú ételeket fogyasszunk, vagy edzés előtt, közben és utána igyunk sportitalt.
Amennyiben a cél az izomépítés és a fogyás, akkor valóban a fehérje a jó választás.
#3: Izomkötegek
Tévhit: A sok súlyzózás dagadozó izmokat eredményez.
Ez attól függ, mi a célunk. Se a férfiaknak, se a nőknek nem könnyű izmot növelni. Ha olyan könnyű lenne hatalmas, dagadozó izmokat gyúrni, akkor azt bárki könnyűszerrel elérhetné. Ahhoz, hogy megaizmaink legyenek, rengeteg célzott edzés és megfelelő táplálkozás szükséges.
A nők ráadásul még nehezebb helyzetben vannak, mivel általában nem elég magas hozzá a tesztoszteronszintjük. Amennyiben a súlyzógyakorlatokat könnyebb súlyokkal, 10-15 ismétléssel végezzük, biztosak lehetünk benne, hogy izmaink nem fognak hatalmasra nőni.
Ha viszont az izomnövelés a cél, akkor nehéz súlyokkal dolgozzunk, itt kevesebb ismétlés is elég.
#4: Zsírégetés
Tévhit: Kardioedzésekkel fogyhatunk és szálkásodhatunk a leggyorsabban.
Igazi is, meg nem is. A fogyás leggyorsabb módja a fogyókúra. Lehet, hogy néhányan ellentmondásosnak tartják ezt a kijelentést, de ettől még igaz. Sokkal könnyebb ugyanis 1000 kalóriát kiiktatni a napi étrendünkből, mint ugyanennyit mozgással elégetni. Ugyanakkor, ha csökkentjük a napi fejadagot, akkor az anyagcserénk egy idő után lassabb üzemmódra kapcsol, aminek a következtében megreked a fogyás.
A kardio abban az esetben hatékony fogyókúrás eszköz, ha egy-egy edzés alkalmával 3-600 kalóriát égetünk el; emellett az anyagcserénkre is pozitív hatást gyakorol. Továbbá a kardioedzésnek nem csupán abból kellene állnia, hogy órákig gyötörjük magunkat a futópadon, a kerékpáron, vagy a sígépen. Változatosságot is be kell iktatni, mint például a spinning, bármilyen labdajáték vagy tenisz.
A zsírégetés mellett a súlyzós alakformáló gyakorlatokról se feledkezzünk meg, mivel azok jobb formát adnak az izmoknak, feszesebbé teszik, építik őket, és azok így alapjáraton is több kalóriát égetnek.
#5: Időtényező
Tévhit: Szervezetünk 40 perc kardioedzés után kezd el zsírt égetni.
Pihenés közben szervezetünk főként zsírt éget. A gond az, hogy mivel ilyenkor kevés energiát használunk, mindezt eléggé kis lángon teszi. Mozgás közben nő a szervezet energiaigénye, és ahhoz, hogy ez a lehető leghamarabb ki legyen elégítve, a szervezet a szénhidrátot kezdi el feldolgozni, de közben is égeti a zsírt.
Ahogy telik az idő mozgás közben és ahogy az energiaigényünkhöz az anyagcserénk hozzáadaptálódik, úgy nő az elégetett zsír aránya is. Gyakran hallani, hogy 40 perc az az idő, amikor ez az arány eléri a maximumát. Mit is jelent ez tulajdonképpen?
A kérdés kétféle szempontból közelíthető meg, melyek közül a maga módján mind a kettő igaz is. Először is, a testsúlyunk és testzsír-százalékunk nem attól függ, hogy milyen forrásból szerezzük az energiát a mozgáshoz, ezt a napi energiaegyensúlyunk határozza meg, azaz, hogy mennyit eszünk és ebből mennyit égetünk el. Ebből a szempontból a kulcs nem az, hogy milyen sokáig edzünk, hanem az, hogy ez alatt az idő alatt mennyi kalóriát égetünk el.
A rövidebb ideig tartó, de intenzívebb mozgás így nagyobb hatással van az anyagcserénkre, azaz sokkal több kalóriát égetünk.
Ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy a hosszabb edzés intenzívebbé teszi a zsírégető rendszerünket, így amikor kevésbé vagyunk aktívak is több kalóriát égetünk. Mindent egybevetve, a leghatékonyabb, ha rövidebb, de intenzívebb és hosszabb, lassabb mozgásformákkal tarkítjuk az edzéstervünket.
#6: Energiamegvonás
Tévhit: A mozgás elszívja az energiánkat
Ez tulajdonképpen az edzés intenzitásától függ, az étrendünktől, attól, mennyit alszunk és stressz alatt vagyunk-e. Általánosságban energiától duzzadónak kellene érezzük magunkat közvetlenül edzés után is, mivel a mozgás endorfint, azaz boldogsághormont szabadít fel bennünk.
Akik még csak most kezdenek el sportolni, azok számíthatnak rá, hogy az első néhány edzés után úgy fogják magukat érezni, mint akin átment az úthenger. Ne adják fel, ahogy erősödnek, úgy nő az állóképességük, ez az érzés elmúlik, és hamarosan megtapasztalhatják a mozgás kiváltotta plusz energiatöltet érzését is.
#7: Középpontban a test
Tévhit: Minden nap más testrészeket kell edzeni.
Félig-meddig igaz. A legjobb, ha a különböző napokon testünk ellentétes részeit mozgatjuk át. Például egyik nap a hasizmokat, a másik nap pedig a fenékizmokat, hátat (azaz a test elejét és hátsó felét).
Tulajdonképpen azok a legjobb gyakorlatok, melyek egyszerre több izomcsoportot mozgatnak meg. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy akkor a csak a bicepszre ható gyakorlatoknak nincs létjogosultságuk – de van, amennyiben a cél adott izom fejlesztése.
#8: Anyagcsere
Tévhit: A mozgás fokozza az anyagcserét, így többet lehet enni.
Igaz is, meg nem is. A mozgás gyorsítja az anyagcserét, és így a testsúly megtartásához szükséges étel mennyisége is nő. Igen ám, de az edzésprogramba belevágók gyakran túlbecsülik a mozgással elégetett energia mennyiségét, és sokkal többet esznek a kelleténél. Nem csoda hát, ha a mérleg többet kezd mutatni alattuk.
#9: Gyors fogyás
Tévhit: Az étkezések kihagyása és a több mozgás gyorsabb fogyáshoz vezet.
Nem igaz. Az étkezések kihagyása az egyik legnagyobb hiba, amit a fogyni vágyók el szoktak követni. Habár valóban csökkent így a kalóriabevitel, de a szervezet is takarékra kapcsol, kevesebb kalóriát fog elégetni.
A megoldás, hogy napközben többször együnk keveset, így optimalizáljuk az anyagcsere működését. Mindaddig, amíg a kalóriabevitelt az ellenőrzésünk alatt tartjuk, fogyni fogunk, méghozzá kiegyensúlyozott ütemben.