Füstölés határok nélkül

2008. 06. 05.
Ez a cikk elmúlt egy éves, így elavult lehet.

Ma már szinte bárhol hozzájuthatunk, egy illatos pálcához, amit füstölőnek nevezünk. Kellemes illatot varázsolhatunk a szobánkba bármikor. De tudjuk, hogy honnan is ered a füstölők gyújtása?

Ha hisszük, ha nem, régen is az érzékeink kényeztetése volt a cél. Régen hittek abba, hogy bizonyos illatok vonzzák a jó, illetve taszítják a rossz szellemeket. Kínában már a középkorban használtak füstölőket. Segített meditációs állapotba kerülni. Majd később Indiából terjedt el a buddhizmus térhódításával szinte az egész világon. Szertartások elengedhetetlen kelléke volt, de gyakran gyújtották meg őket csak úgy, az illat kedvéért.

A füstölőknek sokféle formája és mérete lehet. A 10 centis pálcikáktól lehet egészen 5 méter magas, fa méretű is. Bár ilyet úgyse próbálnánk meg a lakásunkban felállítani. Formájuk is változó, lehet rúd, kúp vagy spirál alakú, csavar és sodrott, pálcás vagy pálcanélküli. Választék tehát van bőven.

Nálunk a legismertebbek a kínai és az indiai füstölők. Kedvelt alapanyaga a szantálfa, de bármilyen alapanyagból képesek előállítani füstölőt.

Az illatok meghatározzák hangulatunkat, képesek felvidítani, és megnyugtatni, de egészségvédő hatásukat is bebizonyították. Mert ugye egy stresszes napon, milyen jól esik egy kicsit ellazulni... Sőt, baktérium, vírus, és gombaölő hatásuk van.

Ezek az illatos rudak, segítenek a tértisztításban is. Mennyire jól esik, egy nagytakarítás után, miután kidobáltuk a felesleges dolgokat, a tiszta és napsütötte szobában meggyújtani egyet a kedvenc illatunkból. Kísérletezzünk nyugodtan, melyik illat tetszik, melyik illik hozzánk a legjobban. Ugyanis ahogyan a hangulatunk, úgy változik az illat utáni vágyunk is. De arra figyeljünk, hogy ne keverjük az illatokat! Egy nap csak egy füstölő. És hagyjunk időt arra, hogy hozzászokjunk ez illathoz.

Az illatoknak többféle hatásuk van. A bergamott, javítja a kedélyállapotot. A jázmin elűzi az álmatlanságot. Az ilang-ilang feloldja a belső feszültséget, a pacsuli felébreszti az érzékiséget. Az ópiumillat pihentető hatású, a henna pedig relaxáló. 

Bármilyen illatot választhatunk, ami az orrunknak kedves. Akár rózsaillatot, ha rózsalugasban szeretnénk érezni magunkat, lehet tulipán is, ha a Holland tulipánkertekbe kívánkozunk, trópusi illatot az egzotikum kedvelőinek, csábító illatot a meghitt együttlétekhez.

Mint látjuk, az utazáshoz nem kell sok pénz. Repüljünk az illatokkal oda, ahová pillanatnyi szeszélyünk vezet. Válasszunk a füstölőkből kedvünkre, próbáljunk ki régi korok illatából, a mesés kelet illataiból, és érezzük magunkat császárnőnek a füstölők birodalmában.



Szerző

donna.hu



Scroll to Top