Vannak betegségek, amelyek nemcsak fájdalmasak, hanem nagyon kellemetlenek is: a szájherpesz is ilyen, melyet népiesen hamis csóknak neveznek. Egyszerre csak itt a herpesz: viszket, az ajak feszül, fájdalmas és csúnya hólyagok képződnek. Akinek pedig egyszer már volt, az nemigen tud megszabadulni tőle. Néha évekig lappang, azután hirtelen ismét támad.
Mit tehetünk ellene?A felnőtteknek több mint 90%-a hordozza magában a herpesz kórokozóját. Ha egyszer megkapta valaki a fertőzést, akkor egyszer és mindenkorra fertőzött marad. A herpesz vírusától (HSV Typ 1) ugyanis nem lehet megszabadulni. Ha a kellemetlen hólyagocskák nyomtalanul meg is gyógyultak, a kórokozó meglapul a test idegcsomóiban, és várja, hogy ismét kedvezőbb idők következzenek a számára.
A fertőzést egyébként bárhol meg lehet kapni. A vírusok köhögéssel, csókkal, kilincsek, WC-k, poharak érintésével terjednek. Különösen erős undor érzete is kiválthatja a betegség kiújulását.
A vírusokat nem lehet kezeléssel megsemmisíteni, csak „elaltatni”. Tenni azonban lehet ellenük, ha aktívvá válnak:
Hűtsük le a fájó testrészt jégkockával, amit egy tiszta szövetbe tettünk. Még hatásosabb, ha a jégkocka fagyasztott ribizli levéből készül. Csepegtessünk sósborszeszt a beteg felületre. A gyógyszertárakban hatásos herpesz tapaszt is lehet kapni. Kezdeti stádiumban kenjük be a viszkető ajkakat citromfű teával. Ugyanezt sóoldattal is megtehetjük. Kenjünk mézet a beteg ajakra. A méznek fertőtlenítő hatása van. Elsősegélyként használhatunk fogpasztát is. Ha viszket, használhatunk cinkkenőcsöt is, ez úgymond kiszárítja a herpeszt. Sikeres lehet egy gyenge lézeres kezelés is. Kezeljük a beteg felületet színszappannal. Kezeljük vattarudacskára tett teafaolajjal az ajkakat. Így gyorsabban múlik el a gyulladás. A gyógyszertárban kaphatók hatásos krémek, a patikus biztosan tudja, melyik a legjobb. Az „alvó” vírust felébreszti, ha egészségi vagy mentális problémáink vannak.Ez lehet a nagyon legyengült immunrendszer, például lázas fertőző betegségek után, túlzott napozás, vagy lelki terhelés, mint a stressz, vizsgadrukk, szakítás. Hormonális befolyások is okozhatják, nőknél a menstruáció előtti állapot, vagy a terhesség tesz igen fogékonnyá a herpesszre. Egyes embereknél pusztán erős undor is kiváltja, például, ha használt pohárból kell inniuk.
A legtöbben már gyermekkorban megfertőződnek. A kór kitörése nem csak az alvó vírus aktivizálódása során jöhet létre, hanem új fertőzéssel is, egy fertőzött emberrel történt kontaktus folytán is.
A betegség direkt gyógyítása, tehát az alvó vírus kiirtása nem létezik. Kezelni csak a tüneteket – fájdalom, gyulladás, láz – lehet. Amint az első tünetek fellépnek - mint amilyen a viszketés, feszítő érzés - vírusellenes szerek felvitelével csökkenteni lehet a kórokozó szaporodását. Ezeket naponta többször vigyük fel. Erre a célra rendelkezésre állnak gyógyszerek, de gyakran segítenek azonban a fentebb leírt házi szerek is.
A legjobban úgy tudjuk megelőzni a betegség fellépését, ha következetesen erősítjük immunrendszerünket egészséges életmóddal, változatos táplálkozással, sporttal és elegendő alvással. Ha intenzív napsütésnek tesszük ki magunkat, óvjuk ajkunkat is megfelelő krémekkel. A fertőzöttek lehetőleg ne érjenek a hólyagokhoz, vagy ha mégis, mossanak kezet. Aktuális infekció esetén mellőzzünk mindent, ami a vírusokat erősíteni tudja:
Minél kevesebb napfény. A túl sok napsugárzás gyengíti az immunrendszert, a herpesz könnyebben tud újra kitörni. Ne használjunk zsíros krémeket, kenőcsöket. A mozgás jót tesz, de kerüljük a megerőltetést. A herpesz gyakran tör ki nagy stresszhelyzetekben vagy azok után. Alkalmazzuk a higiéniai előírásokat, hogy ne adjuk tovább a betegséget. Semmi esetre se szúrjuk fel a hólyagocskákat, és ne nyomjuk ki őket. Ez súlyos fertőzésekhez vezethet.