Sok ember hallatlannak tartja, ha valaki a nyilvánosság előtt könnyeket hullat. Felmérések során kiderült, a legtöbben közülünk síró embertársaink társaságában nem érezzük jól magunkat, kellemetlennek találjuk a helyzetet. Nem tudjuk igazán, hogyan reagáljunk, mert általában az a véleményünk, hogy a síró ember tehetetlen, segítségre szorul.
A legtöbben a könnyekkel a depresszió, szerencsétlenség, gyász, elválás, búcsú, veszteség és halál fogalmát kapcsolják össze. Ez az oka annak, hogy olyan sokan nagyon igyekeznek, hogy ne sírjanak mások előtt. Ha mégis előfordul, szégyenkeznek.
Régebbi időkben főleg férfiak számára helytelennek, illetlennek számított nyilvánosan sírni. Az ismert mondás szerint „az indián nem ismer fájdalmat”. A környezet ma is gyakran elvárja, hogy férfiak ilyen érzelmeiket ne mutassák ki.
Másik szempontból viszont azt mondják: a könnyek megtisztítják a lelket, vagy jó, ha a gyászt lemossuk a könnyekkel. Pszichológusok és pszichiáterek is meggyőződéssel vallják: a könnyek nagy megterhelésektől szabadíthatják meg a lelket! Ebben az összefüggésben az is nagyon érdekes, hogy a könnyek tele vannak antibakteriális anyagokkal, tehát tisztítják a szemet. Ugyanígy képzelhetjük el a lélek tisztítómechanizmusát is. Aki ugyanis stressz, gyász és depresszió miatt szenved, annak teste bizonyos anyagokat termel, melyek a testet és lelket megterhelik. A könny összetétele pont ezek az anyagok ellen hatékony.
A könnyek fontosak. Tudnunk kell természetesen, ha nem is sírunk, egész nap szükségünk van a könnyekre, melyek állandóan termelődnek, a szem felületét nedvesen és tisztán tartják. Értékes folyadékot jelentenek mirigyeink számára. A gyakorlatban ez így néz ki: minden szempillantással – naponta kb tizenötezerszer pislantunk – folyadék termelődik és osztódik el egyenletesen. Ezt könny filmbevonatnak nevezzük. E nélkül nem tudnánk tisztán látni, mert szemünk szaruhártyája csiszolatlan lencseként viselkedne.
A könnyfolyadék gondoskodik arról, hogy szemünk ne száradjon ki, emellett fertőzés ellen is védi, mert csíraölő hatású anyagokat tartalmaz.
Sokan megkérdezhetitek: pontosan honnan jön a könny? A folyadék, amelyet könnymirigyeink a könnyek termeléséhez felhasználnak, a vérsavóból származik. Ez a magyarázata annak is, hogy sírásnál gyakran kivörösödnek a szemek és az orr.
Az állandó, életfontosságú könnyfolyamon kívül vannak még az úgynevezett reflexkönnyek. Ezek ingerek hatására jönnek létre, mint például füst, hagymaszag, idegen testek (porszem).
Ezen kívül vannak az érzelmi hatásra termelődő könnyek, amelyeknek teljesen eltérő a kémiai összetételük, mint a reflexkönnyeké, például 21%-kal több bennük a protein. Vannak bennük olyan anyagok is, amelyeket a reflexkönnyek egyáltalán nem tartalmaznak. Ilyen például a prolaktin, ez egy olyan hormon, amely stressz és érzelmi terhelés hatására jön létre.
Vannak még endorfinok, ezek fájdalomcsillapító hatású hormonok. Ez azt jelenti, hogy aki érzelmi hatásra sír, az boldogsághormonokat és más nyugtató hatású anyagokat termel, amelyek a testet, a szellemet és a lelket ismét helyrehozzák.
Ezzel a sírással tisztító és regeneráló folyamat jön létre. Úgy is lehetne mondani, a könnymirigyek természetes kémiai laboratóriummá válnak, melyekben lelki, és ezáltal testi egészségünkhöz szükséges gyógyszerek készülnek. Így válik megmagyarázhatóvá, amit az Egyesült Államokban bebizonyítottak: aki gyakran sír, egészségesebben és tovább él.
Mi a helyzet az úgynevezett krokodil-könnyekkel? A fogalom az állatok kutatásának kezdeteiből származik. Úgy gondolták akkor, hogy a krokodilok sírnak, hogy áldozataikat odacsalják. Ez tévedés volt. A krokodilkönnyek úgy keletkeznek, hogy az állatok túl nagy mennyiségű táplálékot nyelnek le, annyit amennyinek torkukban elég hely van. Ezért levegő után kapkodnak, ez pedig nyomást gyakorol a könnymirigyekre. Az eredmény: a krokodil sír. Mivel tehát a könnyek olyan fontosak lelki és testi egészségünk szempontjából, el lehet képzelni mennyire rossz lehet, ha valaki nem tud könnyeket termelni?
A leggyakoribb oka a száraz szemnek: egyes gyógyszerek szedése, mint például a fogamzásgátló tabletta, a vérnyomáscsökkentő szerek, a nők hormonális átállítását szolgáló szerek a változó korban, a rendszeresen használt szemcseppek, a kontaktlencsék használata, füstös, száraz levegő a klímaberendezéssel felszerelt helyiségekben.